| Hronika | |||
Tomislav Nikolić: Izbori su daleko za gladna usta |
|
|
|
| petak, 29. april 2011. | |
|
Ovakav tempo spreman je da nametne lider naprednjaka Tomislav Nikolić, čim se u voćnjacima Bajčetine oporavi od štrajka glađu i žeđu. On ne priznaje da je njegov lični protest bio pucanj u prazno. Uverava nas da je dodatno ojačao i da će uskoro sa jačim motivom krenuti širom Srbije da se bori za promene. * Posle okončanja lične i političke drame niste dobili izbore. Osećate li se kao gubitnik? - Osećam se loše. Vlast nije razumela naš mirni, demokratski, jedini pravi srpski način borbe. Ostala je ukopana u rovove i u svom svetu, a većinska Srbija koju predvodim se nije izborila za izbore. Ostali smo da živimo sa krizom zato što nema pomaka sa vladom koja ne zna šta će dalje i kako da građanima omogući bolji život. Sa takozvanom rekonstruisanom vladom, koja služi da sakrije nedela bivših i sadašnjih ministara i omogući političkoj eliti da zaradi još više. Zbog toga se osećam loše, ali narod u Srbiji je jedini gubitnik. Građani su izgubili najviše. * Kako ocenjujete opšti zaključak da je štrajk bio pogrešan politički potez i da će oboriti rejting SNS? - Ne zanimaju me ”zaključci” potplaćenih političkih analitičara, novinara stubova vlasti i ostalih dušebrižnika. Ne vode me njihovi stavovi. Nisam zabrinut zbog rejtinga. * Da li ste zaista bili spremni da umrete samo zbog toga što izbori neće biti 18. decembra nego mesec-dva kasnije? - Moje gladovanje je bila prilika da se poistovetim sa narodom koji danas u Srbiji pati, a muke pojačane žeđu su bile način da se sa tim ljudima solidarišem, da im pokažem da ih razumem, da osećam njihov bol. Mogu da ih pogledam u oči i kažem da će Vlada koju formira SNS raditi 24 časa, da niko ne bi bio gladan, zato što ja tek sada znam kako je to. * Verujete li i vi, kao vaši partijski drugovi, da bi vas Tadić pustio da umrete? - Tadić je jedina osoba koja nije razumela štrajk i naše zahteve i da se on pitao... Ne, nije problem što je ignorisao moj štrajk, nego što ignoriše nezaposlenost, glad i opšti očaj u Srbiji. Onog trenutka kada sam shvatio da Tadić to ne razume, prekinuo sam štrajk. * Jesu li bile presudne patrijarhove molbe ili žestoki pritisci iz Brisela? - Mnogi ljudi su mi se obraćali tokom štrajka - iz Crkve, inostranstva, običan narod. Svi su razumeli da je moj čin bio znak solidarnosti i poistovećivanja sa gladnim ljudima koji su žrtve propale ekonomije u Srbiji. I svi su me molili da prekinem da bih predvodio one koji žele da se bore. * Ali, zar vas nije upravo gospodin Irinej izvukao iz nelagodnog položaja formulišući u svojoj drugoj poruci vaš štrajk kao post i pozivajući vas na kraju da Vaskrs provedetekod kuće? - Ja sam Srbin, vernik, pripadam SPC i imam veliko poštovanje prema patrijarhu srpskom, gospodinu Irineju, Crkvi, njegovim apelima i apelima mnogih vladika i sveštenika, koji su stizali do mene. Osetio sam pastirsku zabrinutost u njihovim nastupima i bio sam dirnut kao čovek i shvatio sam da govore u ime svih hrišćana u Srbiji i da građani podržavaju i sa nadom iščekuju da prihvatim savet. * Jeste li poslednjim potezima razočarali svoje birače i rasuli njihovu energiju? Kad su vas na mitingu pozvali da krenete na Dedinje, seli ste na stiropor. Kad su tražili da blokirate sve institucije, zatvorili ste se u Skupštinu... - Obećao sam i u februaru i u aprilu da će mitinzi biti mirni. Predvodim veliku stranku sa mnogo pristalica i imam odgovornost prema svima njima. Ako bilo ko od njih bude povređen, biće povređene i njihove porodice. Režim je samo čekao na provokaciju, i zato sam mislio da je bolje da rizikujem sebe i svoj život, nego bilo kog čoveka. * Šta su vam sledeći potezi: mitinzi, blokade, novi štrajkovi... - Sledeće nedelje vlast će pokušati da proda ”Telekom” za pola milijarde manje od njegove početne cene. Tadić želi da rasproda, da ode u bescenje jedina državna firma koja ostvaruje profit. Zato smo i podneli krivičnu prijavu protiv najviših državnih funkcionera i premijera. To je samo jedna u nizu akcija. Svakodnevno ćemo ukazivati na njihove korupcionaške afere, privilegije. * Ako vam više 18. decembar nije ”crveno slovo”, koji bi vam datum za izbore bio po volji? - Nije bitan datum, ali narod više ne može da izdrži. Da čeka proleće sledeće godine i redovan datum izbora? To je veoma daleko za prazne novčanike, prazne frižidere i gladna usta u Srbiji... Vreme radi za nas. Vlast će kasno da shvati da nismo izbore tražili zbog nas, već zbog naroda. * Je li posle vašeg štrajka konačno stavljena tačka na priču o velikoj koaliciji sa DS? - Nikakva koalicija sa DS ne dolazi u obzir. Posle ovakvog ignorantskog stava vladajuće koalicije prema našim zahtevima, svakom čoveku je i više nego jasno da sa njima nikada nismo ni planirali bilo kakvu koaliciju, mada su nas svi lažno optuživali. * Hoćete li prekinuti svaki kontakt sa njima? - Teško da više postoji motiv i za razgovore. Nemamo šta da tražimo sa ljudima koji ignorišu sopstveni narod, koji ništa nisu učinili da tom istom narodu bude bar malo bolje, a sebi su punili džepove. * Žalite li sada što se još u Skupštini niste dogovorili sa Tadićem? - Ne. Bilo mi je teško, a skoro smešno kada me je obišao. Rekao sam mu da je došao samo zbog kamera. Kao dokaz sam mu naveo i to da je pre možda pola sata bio na podšišavanju, kako bi bio lep pred novinarima. Da sam mu barem značio koliko keruša Mila. Na Uskrs sam mu oprostio i odgovorio na poruku sa ”Vaistinu vaskrsnu”. Takav sam i ne bih želeo da sam drugačiji. * Dačić je u vreme vaše agonije bio neka vrsta posrednika između vas i DS. Čak je i tražio od Tadića da raspiše izbore. Je li vam time dao znak da može i sa SNS u Vladu? - Dačić se poneo licemerno i, osećajući to, SNS ga je pozvala da pređe sa reči na dela i da potvrdi svoje stavove, odnosno rešenost za nove izbore, ali ostali smo bez odgovora. * Može li štrajk da ostavi teže posledice po vaše zdravlje? - Sada su sve lekarske analize pokazale su da sam zdrav i u odličnom fizičkom i psihičkom stanju. Oporavljam se brže nego što sam očekivao. (Milan Babović, Večernje novosti) |