четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић и Ивица Дачић у кинеској амбасади поводом годишњице оснивања НР Кине
Хроника

Томислав Николић и Ивица Дачић у кинеској амбасади поводом годишњице оснивања НР Кине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2016.

 У кинеској амбасади у Београду вечерас је одржана прослава 67. годишњице оснивања Народне Републике Кине, на којој су председник Србије Томислав Николић и кинески амбасадор Ли Манчанг за Тањуг истакли изванредне односе и пријатељство Србије и Кине.

- Данас Србија и Кина имају изванредне односе, али у време када се чинило да је Кина слаба и да њено друштвено уређење, њено државно уређење, партијско вођство и привреде и целог живота, да неће дати резултате, тада су многи бежали од Кине и мислили да је то бесмислица говорити о сарадњи са Кином - навео је Николић.

Он је истакао да је "данас Кина економски јака зато што је напредна".

- Ми имамо можда економски јачих држава, али не види се напредак у њима и почеће ускоро људи да се питају "зашто не живимо тако добро као некада". У Кини се сваког дана осећа да људи живе боље него јуче и та сарадња би требало да нам донесе производњу и о томе најчешће разговарамо и са председником Кине и са свим делегацијама - рекао је српски председник.

Он је навео да је "лако купити робу из Кине или овде обезбедити да направимо инфраструктуру - мостове, пруге, путеве", али се запитао "шта ћемо после тога?"

- Нама су потребне фабрике у којима ћемо запослити нашу децу, извозити заједно са кинеским партнерима на нама доступна, слободна тржишта широм света, од тога ће сви имати користи и успеха - рекао је Николић.

Он сматра да је "Србија драгоцена за Кину, иако је мала, иако је мања од половине кинеских градова".

- Србија има ту историју и традицију коју има и Кина, Србија има народ који размишља на сличан начин, овде се Кинез и Србин упознају и одмах склопе пријатељство, тако да Кина жели ослонац у држави коју може да поштује, која никада никога није искоришћавала, која у ратовима никада није била погрешној страни, а то је Србија - казао је председник Србије.

Амбасадор Кине је рекао да се "још једном доказује да је пријатељство Србије и Кине искрено, вечито ће трајати".

- Недавно је била овде делегација на челу са нашим председником Си Ђинпингом. Двојица председника су потписала један државни споразум, то је споразум о успостављању свестраног стратешког партнерства, то још једном доказује да између наше две земље постоји велики потенцијал за будућу сарадњу - казао је амбасадор Ли.

Он се у име Кине "срдачно захвалио Србији, руководству и лично председнику Томиславу Николићу што Србија и њени руководиоци и народ су увек помагали и даље помажу Кинезима и поштују нас и пружају подршку, никада Кинези то неће заборавити".

- Једном речју, Кина ће наставити својим путем да сарадјује са Србијом у свим областима - закључио је кинески амбасадор.

Пријему су, поред председника Србије са супругом Драгицом, присуствовали и први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, други чланови српске владе, чланови дипломатског кора и представници културног, јавног и друштвеног живота Србије.

(Агенције-Еуроблиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер