четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић и Ђорђе Иванов: Македонија и Србија имају заједничку визију
Хроника

Томислав Николић и Ђорђе Иванов: Македонија и Србија имају заједничку визију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. октобар 2014.

БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић и председник Македоније Ђорђе Иванов сагласили су се данас да између две земље треба интензивирати односе у свим сферама од заједничког интереса, а пре свега на пољу инфраструктуре и економије.

Николић је, на заједничкој конференцији за новинаре, рекао да је сарадња две земље добра и да се пријатељски односи развијају у духу добросуседских односа и уз добар политички дијалог на највишем нивоу.

"Србија је захвална Македонији на указаној помоћи током поплава у мају и септембру", рекао је председник поручивши да је Македонија у први мах донирала 370.000 евра, а затим и 175.000 евра у готовом новцу.

На донаторској конференцији, додао је Николић, од Македоније је Србији стигло још додатних 100.000 евра.

Када је реч о економској сарадњи, председник Србије је рекао да је Србија један од најважнијих спољнотрговинских партнера Македоније, истакавши да је робна размена између две земље у 2013. години повећана за 40 одсто у односу на 2012. годину.

"Значај подстицају економске сарадње даће нови споразум који би требало да буде потписан током наредне седнице две владе. Постоји значајна могућност за унапређење и повећање обима робне размене", рекао је Николић.

Николић је казао и да је председник Иванов потврдио заинтересованост Македоније за унапређење путне инфраструктуре према Србији, а посебно за што скорији завршетак Коридора 10.

"Завршетком радова на том коридору, који се очекује до краја 2016. године, биће комплетирана и путна и железничка инфраструктура кроз Македонију и Србију", истакао је председник Србије.

Говорећи о европским интеграцијама Србије и Македоније, Николић је рекао да су констатовали да је формирање заједничке комисије за примену споразума о сарадњи у контексту приступања ЕУ, а са циљем размене искустава, веома значајна за процес интеграције.

"Сагласни смо да се што пре оформи заједничка радна група за припрему оперативног програма територијалне сарадње Србије и Македоније како би се лакше приступило ИПА фондовима кроз пројекте у оквиру прекограничне сарадње", поручио је Николић.

Он се осврнуо и на то што се у овој години обележава 100 година од почетка Првог светског рата и рекао да сматра да је то добра прилика и повод да се обнове споменици "наших храбрих суграђана, захваљујући чијој жртви и храбрости ми данас живимо у миру и слободи".

"Замолио сам председника Иванова да се што пре усвоји споразум о заштити војних меморијала и места страдања цивила", поручио је Николић.

Председник Иванов је констатовао да две земље имају одличне односе на највишем нивоу и изразио наду да ће ускоро бити организована заједничка седница влада две земље у Македонији.

Он је рекао да ће седница бити организована како би се подстакли још бољи односи, као и решавање још нерешених питања.

"Имамо дугу историјску и културну традицију и заједничку визију", констатовао је Иванов и додао да Србија и Македонија имају исте тежње ка ЕУ.

Према његовим речима, две земље треба да "динамизирају односе у свим сферама од заједничког интереса".

Он је рекао и да је питање инфраструктуре било доминантно питање у његовим разговорима са председником Николићем и поручио да Србија и Македонија треба да побољшају економску сарадњу и трговинску размену, која је како је оценио, већ добра.

"Србија је један од највећих спољнотрговинских партнера Македоније са којом остварује трговинску размену у вредности од 800 милиона долара", рекао је Иванов и истакао да је циљ да та размена достигне милијарду долара.

Говорећи о развоју економске сарадње, он је рекао да македонски и српски привредници намеравају да оформе заједнички "бизнис клуб" и оценио да је потребна што већа комуникација између наших људи.

Потребно је, такође, развити енергетске капацитете и обезбедити енергетску стабилност региона, указао је он.

"По неким питањима се разилазимо у ставовима, али то не блокира добре односе у другим областима", напоменуо је Иванов, истакавши да Србија и Македонија у том смислу представљају добар пример у региону.

"О свему се може разговарати ако постоји заједнички интерес", нагласио је он.

У контексту европске перспективе региона, македонски председник је оценио да су "европске интеграције најбољи начин да иза себе оставимо наше балканске анимозитете и да, уместо тога, инвестирамо у младе и будућност".

Иванов је положио венац на споменик Незнаном јунаку на Авали и у спомен-књигу написао: Нека је вечна слава свим знаним и незнаним херојима који су дали своје животе за своју државу, Републику Србију да живе у слободи и миру.

Македонски председник је венац положио уз војне почасти репрзентативног оркестра гарде Војске Србије, а уз министра одбране Србије Братислава Гашића у пратњи македонског председника био је и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер