четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић „џокер“ ДС-а за споразум са Русима?
Хроника

Томислав Николић „џокер“ ДС-а за споразум са Русима?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. децембар 2008.

Томислав Николић, лидер Српске напредне странке, џокер је лидера ДС Бориса Тадића када је реч о гласању за споразум са Русима око НИС. Николићу таква позиција омогућује да буде конструктивна опозиција, док Тадић сада има адут и за будуће дисциплиновање коалиционих партнера. Како за „Блиц“ кажу у врху ДС, то ипак не значи да је тренутна владајућа коалиција пред распадом, већ да је „само дестабилизована“.

У ДС истичу да нема осмишљене шеме за дисциплиновање лидера Г17, нити да је о томе посебно разговарано. Ипак, и додају да Динкић ризикује. Један од функционера владајуће коалиције каже: „Тадић има проблем ако Динкић неће да гласа, али са друге стране он не располаже њиховим мандатима“.

 - Зато је Томислав Николић варијанта за решавање појединачних проблема ако настану. Међутим, Николић није и трајно решење, бар не за сада - додаје он.

 Међутим, из врха Г17 одговарају да ако Борис Тадић бира између Томислава Николића и Млађана Динкића, то много више говори о лидеру ДС.

 - Николић је до јуче за Тадића говорио да је издајник, није гласао за споразум са ЕУ. Шта год да уради Борис Тадић, ми настављамо својим путем - кажу у Г17.

 Из ове странке поручују да ако Тадић хоће да их избаци из Владе, то и учини. Према сазнањима „Блица“ из врха Г17, ова странка не намерава да сама то учини. С друге стране у ДС нису спремни да заиграју трајно на Николића.

 Министар одбране Драган Шутановац рекао је јуче приликом представљања календара Војске Србије за 2009. годину да не види да је Влада Србије у кризи. - Мислим да у Србији постоји један други проблем, односно да ниво и степен развијености демократије у нашем друштву није какав би требао да буде. У Влади би требало да одлучује већина, али да се уважава и мишљење мањине - рекао је Шутановац. Он је додао да је први пут дошло до прегласавања у овој влади, али да то не би требало да изазове било какав поремећај и да тако функционишу и владе свугде у свету.

Иако је прво прегласавање у Влади Војислава Коштунице довело убрзо и до нових избора, ова владајућа коалиција тренутно изгледа стабилније. Међутим, остају проблеми - чињеница да се коалициони партнери често не договарају о свим потезима. У ДС сматрају да би Млађан Динкић требало да се прилагоди „тимском раду и повинује одлуци Владе“. Оно што смета министрима ДС је чињеница да је Динкић и након изласка из комисије за преговоре са Русима наставио да их критикује. Такође, разлог више за негодовање како се ствари одвијају последњих дана је, како кажу у ДС, што је Влада излазила Динкићу у сусрет и испуњавала неке његове захтеве. У ДС сматрају да оно што би Динкић требало да разуме јесте да „не може увек његова да буде последња“.

Тако на јучерашњу изборну скупштину Г17 плус није дошао ниједан представник ДС. Потпредседница Г17 Верица Калановић каже да су сви добили позив, али да претпоставља да нису дошли јер су имали преча посла у Влади. Она је у паузи изборне скупштине рекла да странка чији је члан „неће рушити Владу Србије“ нити урадити било шта што би изазвало нестабилност у држави.

 Ипак, и у ДС и у Г17 одреда сматрају да избори нису добро решење јер не одговарају ниједној странци која је тренутно у власти. Министар одбране Шутановац прокоментарисао је јуче и питање ванредних избора. Он је рекао да не види „коме би били у интересу избори“. Шутановац је оценио да ће следећа година бити „веома изазовна“ за све у Влади јер ће морати да се стабилизује држава и смањи утицај економске кризе која се шири целим светом.

(Блиц)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер