четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Караџић: Фудбал не сме да прекраја границе било које државе, а примање самопроглашене државе Косово под окриље УЕФА значи управо то
Хроника

Томислав Караџић: Фудбал не сме да прекраја границе било које државе, а примање самопроглашене државе Косово под окриље УЕФА значи управо то

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2016.

Председник Фудбалског савеза Србије Томислав Караџић рекао је данас да је захтев косовског савеза за чланство у УЕФА уплитање политике у спорт.

Томислав Караџић

„Бојим се да су озбиљно уздрмани темељи због којих је фудбал данас у свету то што јесте, много више од спорта. Зато сам уверен да у овом тренутку, као председник ФС Србије, овде не браним само и искључиво суверенитет и територијални интегритет моје земље од фудбала, већ у исто време браним фудбал од политике“, изнео је Караџић у излагању уочи почетка гласања о пријему Косова.

Он је нагласио да ФСС никада неће подржати сличне преседане, који сутра могу да се десе и другим чланицама УЕФА.

„Наравно да ФС Србије није против тога да се фудбал, укључујући и интернационални ниво, игра на свим деловима нашег континента и да млади фудбалери имају прилику да своју вештину и знање упореде са спортистима из других земаља. Међутим, као и увек до сада, доследно, против смо тога да савез који формално не испуњава услове за пријем и чланство, буде пуноправни члан европске фудбалске организације“.

Он је нагласио да фудбал не сме да прекраја границе било које државе, а да би примање самопроглашене државе Косово у УЕФА управо то значило.

„Фудбал не сме да пређе линију и да кроји и прекраја границе било које државе. А примање самопроглашене државе Косово под окриље УЕФА значило би управо то. Пред очима света, политика би на најгрубљи могући начин злоупотребила фудбал“, рекао је Караџић и подсетио су Уједињене нације недавно одбиле и пријем Косова у Унеско.

„Још од 2012. године ФСС се свим легалним правним средствима снажно противио и борио против идеје да се ово питање уопште нађе пред члановима најважнијих тела, а на том путу наше велике борбе увек смо имали подршку УЕФА и ФИФА. И на томе смо захвални. Подсетићу вас и на веома важну чињеницу, а то је да такозвана држава Косово није члан Уједињених нација, као и да је недавно одбијен и њен пријем у Унеско“.

Караџић је додао да за пријем косовског савеза у УЕФА постоје велики процедурални и правни недостаци.

„У разматрању читавог случаја треба имати у виду да су Косово и Метохија сходно важећој и обавезујућој Резолуцији Савеза безбедности УН 1244, део Републике Србије под управом Уједињених нација. И ако се 1992. године поштовала Резолуција Уједињених нација на основу које је касније репрезентацији Југославије било онемогућено да учествује на ЕП у Шведској, зашто би се данас ’глуво и слепо‘ прелазило преко Резолуције Уједињених нација? Разматрање овог питања и евентуално зелено светло Фудбалском савезу Косова може да доведе до подела међу члановима и да отвори пут многим захтевима за пријем у чланство УЕФА“, навео је Караџић и подсетио да спорт не воде политичари.

„Морамо да урадимо све да заштитимо нашу организацију и сам фудбал. Данас је овде пред вама политички, а не фудбалски предлог, а аутономија фудбала мора да буде гарантована, упркос свим политичким ударима. И зато се данас налазимо пред великим испитом. Зато данас морамо да кажемо не политици у фудбалу“, закључио је Караџић.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер