четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Шиб: Тензије са Црном Гором и сецесионистичке изјаве из Републике Српске су забрињавајуће; У Немачкој још постоји перцепција Србије под утицајем догађаја из 90-их
Хроника

Томас Шиб: Тензије са Црном Гором и сецесионистичке изјаве из Републике Српске су забрињавајуће; У Немачкој још постоји перцепција Србије под утицајем догађаја из 90-их

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. март 2020.

 БЕОГРАД - Амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб изјавио је да је перцепција Србије у Немачкој и обрнуто још под утицајем догађаја из 90-их година прошло века и да то жели да промени и да се додатно оснажи међуљудска размена и продубе контакти.

У интервјуу за викенд издање београдског листа "Данас", он је рекао да је, када је први пут пре годину и по данас дошао, био позитивно изненађен због многих веза између двеју земаља, не само у области политике, економије и културе, већ и због међуљудских односа, с обзиром да у Немачкој живи 400.000 грађана српског порекла.

"Репутација и имиџ Србије у немачкој јавности је још под утиском деведесетих. Чини нам се да недостаје неколико година у тој перцепцији. Не живимо више у деведесетим, много тога се десило у међувремену, али у Немачкој то не иде у корак. Због тога савремена Србија треба снажније да се представи, да буде присутнија у Немачкој, не само преко званичних представника, већ преко уметника, представника цивилног друштва, новинара", рекао је Шиб.

На питање да ли ће нови немачки закон о запошљавању довести до новог таласа одласка грађана Србије у Немачку, он је рекао да "нема сумње да је то огроман изазов" и да је чињеница да се тзв. одлив мозгова не може зауставити преко ноћи.

"По мом уверењу, влада (Србије) је препознала да се грађанима мора отворити перспектива - а ту се свакако не ради само о економским импулсима, већ о укупној перспективи у будућности. То је велики задатак за политику и изазов за политичке званичнике", рекао је Шиб.

Он је указао да у то спада отварање радних места, инвестирање у образовни систем и стварање места за стручно образовање, олакшавање оснивања нових привредних објеката, пружање подршке за мала и средња предузећа и стартапове, дигитализација, али и стварање повољног друштвеног окружења…

"Ми ћемо то свим снагама подржати - охрабрујемо пре свега немачке компаније да инвестирају овде, али подршка је и развојна помоћ преко организација ГиЗ и КЕW које помажу отварање радних места и запошљавање младих", рекао је немачки амбасадор.

Истакао је да је у овом контексту веома важна европска перспектива коју ова Србија има и која људима даје разлог остану.

Говорећи о ситуацији на Западном Балкану, Шиб је рекао да Србија као највећа земља у региону има посебну одговорност за стабилност.

"Забрињавају тензије у односима са Црном Гором и сецесионистичке изјаве које стижу из БиХ везане за Републику Српску. Можемо само изнова да апелујемо на одговорне да уду у дијалог и да мирним путем реше проблеме. Све земље на Западном Балкану имају европску перспективу, што знаци да могу постати чланице ЕУ ако испуне услове", рекао је Шиб, додајући да је регионална сарадња део тог процеса.

"Тензије и размирице скрећу фокус са спровођења важних реформи које су опет пресудне за процес европских интеграција. Зато је важна сарадња, као и помирење, у региону који је још увек трусно тло с тешком историјом - и зато постоје формати, као што је Берлински процес, којим се унапређује регионална сарадња", рекао је немачки амбасадор.

Он је истакао да Немачка никако није подржала ни иницирала увођење санкција Приштине на српску робу.

"Морам сасвим недвосмислено рећи да то поричем. Немачка је од почетка тражила и надаље тражи, и то са највишег нивоа, да се те таксе укину. Оне су у супротности с препорукама ЦЕФТА и спречавају дијалог Србије и Косова. С немачког гледишта је одлучујуће да се поново покрене дијалог о нормализацији - услов за то је укидање такси што пре", рекао је Шиб.

Додао је да сматра да је најновија најава косовског премијера Аљбина Куртија о делимичном укидању такси у начелу позитиван први сигнал у добром правцу и додао да обе стране треба да се суздрже од свега што провоцира, укључујући и то да Србија обустави кампања лобирања за повлачење признања.

Шиб је рекао да ће мото немачког председништва ЕУ у другој половини године биће снажна, суверена и солидарна Европа.

"ЕУ се суочава с бројним изазовима. Желимо, поред осталог, да глас Европе на међународном нивоу буде снажнији и да Европска унија притом говори једним гласом", рекао је немачки амбасадор.

Он је изразио наду и да ће бити отворени приступни преговори са Северном Македонијом и Албанијом већ у марту.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер