субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Шиб: Став Немачке о разграничењу Србије и Косова остаје исти, цртање нових граница може пореметити стабилност у региону
Хроника

Томас Шиб: Став Немачке о разграничењу Србије и Косова остаје исти, цртање нових граница може пореметити стабилност у региону

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. новембар 2018.

 Амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб је, гостујући у Новом дану, рекао је да је било спекулација да ли ће се став Немачке променити кад је у питању идеја разграничења и додаје да он остаје какав јесте већ одређено време. Шиб истиче и то да с тим у вези изражавају резерву и неке европске земље, али и оне у региону.

Канцеларка Немачке Ангела Меркел и председник Србије Александар Вучић разговарали су у недељу у Паризу о проблему Косова као и о економкој сарадњи. То је оно што је званично саопштено. То је био први сусрет немачке канцеларке и српског председника након што је Ангела Меркел изнела став да се Немачка противи разграничењу као моделу за решавање проблема Косова.

Амбасадор Шиб каже да је то био добар и дугачак сусрет, одржан на иницијативу савезне канцеларке Немачке, да се у њему говорило о дијалогу, нормализацији између Београда и Приштине, о економским односима и о ситуацији у региону. "То је била једна општа размена мишљења о политичким и економским темама".

Односи Србије и Немачке су веома добри, оцењује амбасадор, који истиче да није дуго овде, јер је почетком септембра предао акредитивна писма, али да је импресиониран интензитетом и широким спектром односа, пре свега у области политике. Ми подржавамо пут Србије у ЕУ и пратимо то конструктивно, каже Шиб.

Додао је да га је импресионарало то што и у области културе постоји интензивна размена. "Односи су, може се рећи, интензивнији и у духу поверења", рекао је гост Н1, истичући и оне економске.

На питање да ли је дошло до захлађења односа Немачке и Србије након што се Берлин изјаснио против разграничења као модела за решавање проблема Косова, амбасадор каже да не би то тако назвао. "Рекао бих да смо различитих ставова и то није тајна... И то је обележје доброг партнерства, да можете имати различите ставове и да се о томе разговара, али то не значи да то партнерство због тога трпи и да односи захладе".

На питање да ли постоји могућност да Немачка промени свој став по том питању, амбасадор каже - не.

"Савезна канцеларка је у више наврата јавно изнела свој став... Било је спекулација да ли ће се став Немачке променити - али не, немачки став остаје какав јесте већ одређено време... Ја се могу позвати на оно што је канцеларка рекла", навео је амбасадор и додао да се разграничењу противе и изражавају резерве према тој идеји и још неке земље ЕУ, па и земље у региону.

Говорећи о разлици у израженим ставовима Немачке, с једне стране, и комесара Јоханеса Хана и САД, с друге, Шиб наводи да комесар Хан и Вашингтон не кажу "подржавамо размену територија", већ кажу да желе да дају више маневарског простора обема странама, како би видели како ће оне то да искористе.

"Размотрићемо амерички став, који не желим овде да тумачим, али видећемо шта ће се договорити, да ли се с тим можемо сложити или не (...), не ради се о томе да ви имате бланко чек за размену територија, него ми вама дајемо више простора за маневар", каже амбасадор.

Ми смо једноставно забринути да, уколико би дошло до промена граница или размене територија, то би могло да има своје импликације у региону, каже гост Н1. То ће можда допринети решавању косовског проблема, али ће отворити друге у другим деловима региона, додаје. "Ако после свих ових сукоба које смо имали у региону, поново цртамо нове границе, онда смо веома забринути да то може пореметити стабилност у региону".

Амбасадор каже да постоји читав низ питања - власничка питања, питања мањина, црквене баштине - са којих се, због дискусије о размени територија, скреће пажњу. "И стиче се утисак  - само ћемо мало разменити територије и разрешићемо косовски чвор, а то није тачно и илузорно је".

Немачка зна да дијалог не напредује, али рекли смо да морамо дати нови импулс, како бисмо напредовали, јер план, динамика постоји и цели спектар тема које сам навео морамо размотрити и решити, а то је велики број питања, каже амбасадор.

Наводи да Берлин поздравља то што је одржан сусрет два председника у Бриселу, "свакако не у једноставним околностима, али то је већ добар помак и надамо се да ће се тај тренд наставити".

Оцењује да је састанак Меркел са Вучићем још један импулс за тај процес. "Ми ценимо што је председник рекао да жели да настави дијалог, и ми га желимо подржати и охрабрити у томе".

Говорећи о подршци Немачке чланству Косова у Интерполу, рекао је да сматрају да је то важно јер је Интерпол институција надлежна за сузбијање криминала и да косовска полиција може више допринети тој борби чланством у Интерполу. Сматра да би то допринело и ефикасности косовске полиције.

"Немачке компаније отвориле 52.000 радних места"

Амбасадор је задовољан економским односима две земље.

"Имамо интензивне економске односе, имамо преко 400 компанија које су отвориле преко 52.000 радних места... Обим инвестиција је висок и то је добро", каже амбасадор.

На питање због чега је немачким инвеститорима интересантна Србија, амбасадор каже да од њих увек чује да је ситуација стабилна у Србији, да постоји мотивисана и добро квалификована радна снага, да је ниво зарада је низак, што је привлачно за инвестироре, а и да им одговара сама дестинација.

То су компаније које отварају радна места али и инвестирају, каже гост Новог дана. "Немачким компанијама је потребна радна снага и то је ситуација где и једна и друга страна имају користи".

Амбасадор наглашава и то што Континентал у Новом Саду отвара истраживачки институт, где ће бити 500 места за ИТ стручњаке, што значи да је потребна и висококвалификована радна снага.

"Независним медијима није лако у Србији"

Амбасадор Немачке је рекао да помно прате ситуацију у медијима у Србији, и да су свесни значаја независности медија. Сматрам да чврста демократија може да функционише ако медији могу да играју своју - критичку улогу, наглашава. Има ту још доста тога да се учини, тога су сви свесни, наводи, коментаришући стање у Србији у тој области.

По мом утиску, независним медијима није лако у Србији, позитивно је што се ради на Медијској стратегији и што се сама премијерка дохватила те теме, наводи Шиб који додаје да помно прате шта се од тога имплементује. Оцењује да ту има још много тога да се уради.

О европској војсци: Морамо се ујединити и по том питању

Немачка канцеларка Ангела Меркел је у Европском парламенту у Стразбуру рекла да Европска унија мора што пре изградити "истинску европску армију" и "Савет безбедности ЕУ".

Коментаришући то, Шиб је рекао да канцеларка није изјавила да ће ЕУ сутра већ да формира војску, већ да је то перспектива, идеја из Лисабонског споразума. "Реалност се променила током претходних година и ако Европа жели да има важну улогу у овим новим глобалним условима, морамо се ујединити и по том питању. Европа са 500 милиона становника и својом економском снагом јесте важан актер у политичком и економском смислу и у то спада, по мом мишљењу, и безбедносна компонентна. Она већ постоји у склопу заједничке европске безбедносне и одбрамбене политике, где се европа бави безбедносним менаџментом, али није добро да имамо војске колико има и чланица... То доводи до одређених смањених ефеката. И наравно, морамо да разговарамо до детаља о формирању те војске".

Каже да не види контрадикторност између те војске и обавеза у НАТО. Треба истаћи да се Европљанима упућује захтев из Вашингтона да се активније баве безбедносним питањима, а то значи и да се финансијски више ангажује по том питању, додаје.

Говорећи о мандату канцеларке Меркел, која је најавила повлачење 2021. године, каже да је канцеларка ту одлуку донела након што је 13 година на тој функцији. Она је изјавила да ће испоштовати свој мандат до краја, ту нема сумње, али је исто тако најавила да ће предати функцију председника странке, каже Шиб, додајући да има неколико кандидата и за ту функцију.

На питање да ли ће одлазак актуелне немачке канцеларке довести до заокрета у политици Немачке, амбасадор каже да је његова држава до сада показала да има континуитет, да је за њу Европа важна вредност и циљ, и да се то неће променити, као ни то да је овај регион важан за њих.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер