уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Шиб: Немачка жели одрживо решење за косовски проблем и то што пре; решење о размени територија би могло да створи још веће проблеме на средњорочном и дугорочном плану
Хроника

Томас Шиб: Немачка жели одрживо решење за косовски проблем и то што пре; решење о размени територија би могло да створи још веће проблеме на средњорочном и дугорочном плану

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. септембар 2018.

Немачка жели одрживо решење за косовски проблем и то што пре, рекао је немачки амбасадор у Србији Томас Шиб.

Забринути смо и скептични због идеје о размени територија, јер би то решење могло да створи још веће проблеме на средњорочном и дугорочном плану", рекао је Шиб на конференцији "Безбедносни изазови западног Балкана и Србија" у организацији Центра за спољну политику.

Шиб је навео да је главни задатак амбасаде Немачке у Србији да подржи два одвојена процеса - европски пут Србије и нормализацију односа Београда и Приштине.

"Главни задатак наше амбасаде је да помогне Србији на путу ка ЕУ и да постане чланица ЕУ. Истовремено, желимо да подржимо нормализацију односа Београда и Приштине и разговоре под покровитељством ЕУ", рекао је Шиб и поручио "нисмо ту да говоримо како то да радите већ да вас конструктивно подржавамо".

Амбасадор који је недавно преузео дужност у Београду, подсетио је да су та два паралелна процеса високо на агенди спољне политике Берлина и додао да је цео регион западног Балкана близак срцу Немачке.

Шиб је подсетио да испуњење услова за чланство у ЕУ није нимало лак посао, да поглавља морају бити затворена, а цео посао усклађен са међународном политиком, заједничком спољном, безбедносном и одбрамбеном политиком.

То није само питање економије и закона, то је питање спољне политике и управљања кризом, рекао је Шиб и додао да је на том пољу важно и учешће Србије у одређеним мисијама.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер