петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Кантримен: Отварање питања граница Косова је опасно
Хроника

Томас Кантримен: Отварање питања граница Косова је опасно

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јун 2011.
Поновно отварање питања поделе Косова данас није реално. У ствари то би био опасан процес јер ниједна граница у региону не прати етничке линије. Такав процес је лако тражити вербално, али он се не може окончати на миран начин. Такав процес не интересује нас, као ни Приштину, ни Брисел
Томас Кантримен, заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију одржао је јуче свој вероватно последњи округли сто посвећен ситуацији и преосталим проблемима у региону Југоисточне Европе.
Неколико питања заменику помоћника државног секретара Томасу Кантримену односило се на дијалог између Београда и Приштине. Високи функционер Стејт департмента је најпре истакао да је важно што су учесници разговора квалификовани, добро припремљени и да током преговора исказују једни другима поштовање.
"Они су способни да заједно са Европском унијом дођу до креативних решења за постојеће проблеме. Истина је да није постигнут ниједан договор, али верујем да би неки од тих споразума могли да буду постигнути у разговорима идуће недеље. Успостављање слободе кретања, узајамне трговинске размене, услуга као што су снабдевање струјом, транспорт и телекомуникације – то све треба да буде приступачно припадницима оба народа, као што је то уобичајено у другим деловима Западног Балкана", истакао је Кантримен.
Поводом недавне изјаве потпредседника Владе Србије Ивице Дачића да би подела Косова могла да буде једино реално решење, Кантримен је казао:
"Лично поштујем господина Дачића као компетентног политичара и доброг министра. Међутим, то питање може да буде ствар унутрашње политике Србије, оно не може да буде озбиљно питање које треба да разматра међународна заједница, нити је то ствар дијалога. Наш став је истоветан са ставом владе на Косову, као и већине чланица Европске уније да је статус Косова решен, да су границе утврђене. Поновно отварање тог питања данас није реално. У ствари то би био опасан процес јер ниједна граница у региону не прати етничке линије, као што би било немогуће створити етничке границе уопште. Такав процес је лако тражити вербално, али он се не може окончати на миран начин. Такав процес не интересује нас, као ни Приштину, ни Брисел. Смета ми да у Европи у 21. веку постоји приступ који подсећа на територијалне спорове монархија у 19. веку. У региону не постоји ниједна моноетничка држава. У самој Србији постоје десетине националних мањина. Уколико је званичан став Србије да је за успостављање функционалне државе једино решење стварање моноетничке заједнице – биће то немогући проблеми за њу саму.“
Кантримен је рекао да заступа оптимистичну варијанту за Европу, укључујући Балкан, у којој постоји велики број мултиетничких држава.
"Уверен сам да Србија може да успе као мултиетничка држава у Европској унији, као што сам уверен да ће једног дана Косово, Македонија и остале државе у овом региону бити успешне мултиетничке државе унутар Уније“, сматра Кантримен.
Упитан о критикама неких европских званичника о слабом стању привреде Косова, Кантримен је узвратио:
"Косово је несумњиво суочено са тешким економским проблемима. Има веома младо становништво, стопа незапослености је висока, посебно код младих. Косово нема много природних ресурса, и привреда зависи од дознака из иностранства. Међутим, сматрам да Косово може да успостави успешан модел развоја који ће искористити предности младог становништва и постојећег образовања. Садашњи тим министара задужених за привреду показао је да може да разради свеобухватни привредни план. Али, најтежа ствар за Косово, као и у другим земљама у региону, је остваривање буџетске дисциплине. Вођство Косова ради на томе. Видећемо да ли ће успети.“
Најтежи задаци земаља Западног Балкана су успостављање владавине права, транспарентног правосудног система и борба против корупције, истакао је Кантримен. Он је похвалио Хрватску због, како је рекао „стратешке“ одлуке да уклони те најтеже баријере на путу ка чланству у ЕУ, истакавши при том да поштује одлуку Србије да крене истим путем. Остале земље региона тек треба да испоље сличну решеност, закључио је Кантримен.
(ВОА)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер