четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Флајнер: Суд правде преписао аргументе САД
Хроника

Томас Флајнер: Суд правде преписао аргументе САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јул 2010.

Томас Флајнер, професор уставног права и некадашњи саветник српског правног тима, каже за "Блиц" да ће мишљење Међународног суда правде имати "катастрофалан ефекат на међународно право".

"Суд је због своје лоше аргументације потпуно изгубио легитимитет. Скоро сам сигуран да је било политичких притисака, јер су аргументи изнесени у мишљењу МСП идентични аргументацији коју су САД изнеле пред судијама у децембру", каже бивши декан Правног факултета у Фрајбургу.

- Став Међународног суда правде је контрадикторан. Проблем је што је легално значење мишљења веома уско, јер Суд одлучује само о папиру у коме се каже да Влада Косова проглашава независност, односно одлучују само о томе да ли та реченица крши међународно право или не. Судије су мишљења да та реченица не крши међународно право, а у исто време сматрају да Косово нема право на унилатералну сецесију. Свако може да разуме да је овде реч о контрадикторности - каже професор Флајнер.

Политички ефекти мишљења МСП су, према његовом мишљењу, много већи од правних - јер политички лидери територија које желе отцепљење добијају поруку да имају право да то ураде.

- За мене је у мишљењу МСП најгадније што тај суд није ни разматрао питање - да ли је крштено право српске мањине на Косову. Сматрам да су њихова права веома нарушена - прво, ускраћено им је право да се обрате Уставном суду Србије без икакве компензације, а друго, Срби на Косову немају могућност да изразе своју политичку вољу, рецимо, да се одвоје од Косова - каже Флајнер.

Професор међународног права Радослав Стојановић је мишљење МСП назвао "правно разочаравајућим чином". Члан српског правног тима у процесу са БиХ пред Међународним судом правде у Хагу и бивши амбасадор Србије у Холандији каже:
- Као правник сам разочаран, а као човек растужен мишљењем Међународног суда правде. Судије су се највише позивале на Резолуцију 1244, иако једнострани правни акт не може бити извор међународног права. Судије су то занемариле и то ме страшно чуди, не могу да схватим да су то урадили.

Професор Стојановић каже да су судије направиле негативан преседан "на који ће моћи да се позивају све групе које у целом свету хоће да се отцепе из било којих разлога, а на првом месту Срби у Републици Српској". Он наглашава да је мишљење за њега као правника "нешто потпуно невероватно", посебно јер познаје судије, који су правници високог ранга.

- Не може Косово бити узето као посебан случај, јер постоји принцип који важи још из Римског права а то је да претходни противправни акт не може никада створити право. Они су управо на томе направили највећу грешку. На овакво мишљење суда могу да се позову Срби у Републици Српској. Сви широм света могу да се позову на ово и да кажу "по међународном праву то није забрањено". Међутим, у међународном праву не важи принцип да је дозвољено све што није забрањено, а суд је оваквим својим мишљењем створио негативни преседан у светским односима - каже Стојановић.

На питање да ли би одлука била другачија да смо другачије формулисали наш поднесак, наш саговорник каже:

- Знате, о овоме очигледно одлучују највеће силе света. Требало је да тражимо подршку из Вашингтона.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер