петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас де Мезијер: Немачка не искључује могућност враћања избеглица у Словенију и Хрватску
Хроника

Томас де Мезијер: Немачка не искључује могућност враћања избеглица у Словенију и Хрватску

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. октобар 2015.

Министар унутрашњих послова Немачке Томас де Мезијер није искључио могућност враћања избеглица у Словенију и Хрватску.

Како је навео, у овим чланицама Европске уније, за разлику од Грчке и Мађарске, не владају нехумани услови.

"С обзиром да се у Грчкој према избеглицама не поступа добро, судови су нам забранили примену Даблинског поступка за ову земљу. И за Мађарску постоје сличне пресуде. Кад су у питању Хрватска и Словенија, ситуација је другачија. Зато морамо испитати постоји ли могућност масовнијег враћања избеглица у те земље", рекао је Де Мезијер, јавља Хина, а преносе хрватски мдији.

Он је објаснио зашто тзв. Даблински поступак, по ком избеглице морају бити задржане у оним земљама чланицама у којима су по први пут ступиле на тло Европске уније, тренутно не функционише.

Неколико немачких судова је у прошлости донело пресуде по којима се избеглице, тј. тражиоци захтева за азилом, не смеју враћати у земље попут Грчке јер тамо владају нехумани услови.

"Чињеница да у Грчкој владају нехумани услови за прихват избеглица изазива љутњу, поготово ако се узму у обзир своте које су додељене Грчкој како би се то стање променило", рекао је немачки министар унутрашњих послова.

Он се осврнуо и на све чешћу појаву неприхватљивог понашања избеглица које одбијају смештаје које им додјељују власти.

"До овог лета су избеглице биле захвалне и пријатељски расположене према власти: уредно су се регистровале и бивале распоређене по читавој земљи. Али, већ неко време примећујемо да многе избеглице то више не прихватају. Не пристају на регистрацију и одлазе тамо где они сматрају да би требао да буду. То не иде више тако. То у сваком смислу речи није у реду. Не постоји право нити за једну избеглицу да сама бира где ће бити смештена", закључио је Де Мезијер.

Он је нагласио како ће немачке власти предузети све како би се што пре протерали они који немају основа за останак у Немачкој. Ту је посебно истакао држављане земаља западног Балкана, пре свега Албанце, али и Авганистанце који у последње време долазе у Немачку.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер