четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Током говора Махмуда Ахмадинежада 12 делегација напустило заседање УН
Хроника

Током говора Махмуда Ахмадинежада 12 делегација напустило заседање УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2009.

Њујорк - Делегације више чланица УН напустиле су салу пошто је ирански председник у свом говору оптужио Израел за "нехуману политику“ на палестинским територијама.

Ирански председник Махмуд Ахмадинежад оптужио је Израел за "нехуману политику" на палестинским територијама и доминацију у светским политичким и економским питањима, због чега су, како наводе светске агенције, салу напустиле делегације више од десет земаља чланица УН.

Медији преносе да су делегације Израела, САД, Француске, Велике Британије, Немачке, Канаде, Данске, Мађарске, Аргентине, Уругваја, Костарике, Новог Зеланда и Аустралије напустиле салу када је Ахмадинежад почео у говору да напада Израел, тако да је сала, у којој се одржава заседања, остала полупразна.

Званичник САД Марк Корнблу је навео у саопштењу да је "разочаравајуће што је Ахмадинежад поново изабрао да заступа офанзивну и антисемитску реторику", пренео је Ројтерс.

Ирански председник у говору на 64. редовном годишњем заседању Генералне скупштине УН, није директно помињао спор са западним земљама око нуклеарног програма Техерана, наводећи само да његова земља снажно брани своја легитимна права.

Ахмадинежад је позвао на "искорењивање трке у наоружавању и елиминацију нуклеарног, хемијског и биолошког оружја како би се отворио пут за све нације да имају приступ напредним и мирнодопским технологијама".

Иран је спреман да се "топло рукује са свима који искрено буду пружили своје руке", нагласио је он.

Британска агенција је приметила да је овај Ахмадинежадов говор био обојен са мање жестине у односу на његова ранија иступања у УН.

Ахмадинежад је оптужио стране снаге за ширење "рата, крвопролића, агресије, терора и застрашивања" на Блиском истоку, помињући и ратове у Ираку и Авганистану.

Говорећи о Израелу, Ахмадинежад је оценио да им "буђење нација и експанзија слободе широм света неће више дозволити да наставе са лицемерством и неморалним ставовима".

Он се, такође, запитао како "одређене владе могу безусловно да подрже злочине окупатора против жена и деце који не могу да се бране, уништавање њихових домова, имања, болница и школа", истичући да је дошло време да свет на то одговори.

"Више није прихватљиво да једна изразита мањина доминира политиком, економијом и културом у већем делу света..., као и да уводи нови облик ропства и да штети репутацији других држава, чак и европским народима и САД, како би остварила своје расистичке циљеве", нагласио је Ахмадинежад.

Ахмадинежад је, такође, говорио о председничким изборима у својој земљи, на којима је освојио други мандат, наводећи да су то били у потпуности демократски избори којима је "отворено ново поглавље ка националном напретку и унапређењу међународне интеракције".

"Гласачи у Ирану су ми још једном великом већином дали поверење", истакао је Ахмадинежад.

Неколико часова пре обраћања Ахмадинежада у УН, више стотина Иранаца протестовало је у Њујорку, истичући да га не признају за свог председника.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер