петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Током антивладиних демонстрација у Либији погинуло више од 200 људи
Хроника

Током антивладиних демонстрација у Либији погинуло више од 200 људи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. фебруар 2011.

ТРИПОЛИ - Током антивладиних демонстрација у либијском граду Бенгазију погинуло је више од 200 људи, сазнаје АП позивајући се на изворе из једне локалне болнице. Међународна организација за заштиту људских права Хјуман рајтс воч саопштила је раније данас да је у сукобима између демонстраната и безбедоносних снага на истоку земље у последњих шест дана убијено више од 173 особа.

Државне снаге безбедности убиле су јуче најмање 20 људи у Бенгазију, граду на истоку земље који важи за упориште опозиције. ББЦ преноси изјаве очевидаца, који су описали сцене хаоса, пошто снајперисти с кровова зграда пуцали на људе док се боре против владиних снага. Они су сукоб владиних снага са демонстрантима назвали масакром.

У болницу "Јала" у Бенгазију пребачено је 45 беживотних тела и више од 900 повређених. Они су, према речима једне докторке, страдали када је либијска војска током сахране у суботу употребила тешко наоружање.

Либијски демонстранти захтевају социјалне и политичке реформе и боље услове живота, док Гадафи, међутим, тврди да Либијци уживају у "правој" демократији.

"Жртве су биле устрељене у главу, потиљак и груди, и то најчешће у срце", рекла је она ББЦ-у и додала да су ти људи убијени испред својих домова, а њихова тела остављена на улици. "Плачем за њима. Зашто свет не жели да нас чује", запитао се њен колега и истакао да болнице остају без лекова и медицинских средстава.

Очевици тврде да су, док су носили жртве претходних немира ка гробљу, прошли поред седишта снага безбедности, које су против њих употребиле митраљезе, минобацаче, оружје великог калибра, чак и ракете. Присталице опозиције наводе и да напад није био испровоциран, док снаге безбедности кажу да су неки демонстранти бацали молотовљеве коктеле на војну јединицу.

МИП: Држављани Србије засад нису угрожени

Држављани Србије који бораве у Либији тренутно нису угрожени, речено је данас

Фонету у Министарству спољних послова Србије, које препоручује свим држављанима Србије у тој земљи да не учествују у јавним скуповима и да се придржавају мера безбедности. Министарство је у сталном контакту са амбасадом Србије у Триполију и активно прати догађаје у тој земљи. Такође, амбасада у Триполију је у контакту са држављанима Србије и "они тренутно нису угрожени". Министарство и амбасада ће, као и до сада, наставити да прате догађаје у Либији и "биће на располагању свим нашим грађанима, ради пружања сваке врсте помоћи".

И ситуација у граду Ал-Баиди, такође на истоку земље, потпуно је измакла режимској контроли. Демонстранти су поставили своје барикаде и многи су провели ноћ на отвореном и планирају данас нови скуп против режима Моамера ел-Гадафија.

Гадафи је на власти у нафтом богатој Либији од пуча 1969. године. Он је арапски вођа са најдужим председничким стажом.

Телевизија Ал-Џазира јавила је да дуге колоне војних возила путују ка источном делу земље, али и да се протест шири и ка западу земље, где грађани Мисурате мирно демонстрирају против понашања полиције, али не и против самог режима.

Мањих сукоба било је и у главном граду Триполију, а у Налуту, на западу Либије, ноћас се могла чути пуцњава. У Бенгазију, који се налази око 1.000 километара источно од Триполија, Гадафи је увек имао слабију подршку него у осталим деловима земље.

Светски медији наводе да конфузија влада у целој Либији и да се због ограниченог кретања страних новинара и ограниченог и негде прекинутог приступа интернету и мобилној телефонији, немогуће проверити неке информације с лица места.

Екстремисти узели таоце на истоку земље

Један високи либијски званичник изјавио је данас да је једна група исламских екстремиста узела као таоце припаднике безбедности и градјане на истоку Либије.

Исламска екстремистичка група која се зове "Исламски емират Барка" (некадашњи назив северозападног дела Либије), узела је као таоце припаднике снаге безбедности и градјане, рекао је неименовани либијски високи званичник, не наводећи број талаца. Према његовим речима, узимање талаца почело је последњих неколико дана током сукоба у земљи.

Стране агенције наводе да либијски државни медији штуро преносе шта се догађа у земљи, а либијска државна телевизија приказала је синоћ снимке скупова, организованих у знак подршке Гадафију, као и саопштења владе да је повећала плате запосленим у јавном сектору и ослободила око сто политичких затвореника.

Раније данас, око 50 либијских муслиманских интелектуалаца тражило је од снага безбедности да престану са убијањем цивила.

Либија је једна од неколико арапских земаља коју потресају продемократске демонстрације након збацивања председника Туниса Зине Ел Абидина Бен Алија у јануару.

Почела евакуација Турака из Либије

Турска је почела да евакуише своје грађане који привремено живе и раде у Либији пошто су се на удару демонстраната нашли и странци, поготово у Бенгазију. У земљу ће бити враћено око 800 турских држављана. У Бенгазију демонстранти су, у међувремену, опљачкали неколико градилишта турских фирми које су тамо раније ангажоване на изградњи неколико великих објеката. "Демонстранти су прошле ноћи напали наше насеље у Бенгазију и морали смо да се бранимо и тражимо уточиште код пријатеља Либијаца", рекао је Османа Хороза, један од повратника, и додао да је ситуација у Триполију много мирнија него у Бегазију.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер