петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тоби Вогел: За Србију и Црну Гору боље да интеграцију у ЕУ наставе по постојећој методологији
Хроника

Тоби Вогел: За Србију и Црну Гору боље да интеграцију у ЕУ наставе по постојећој методологији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 09. фебруар 2020.

 Истраживач бриселског Центра за европске политичке студије Тоби Вогел (Toby Vogel) оценио је данас да би за Србију и Црну Гору било корисније да преговоре са Европском унијом (ЕУ) наставе по постојећој, уместо да пређу на нову методологију проширења.

Вогел је за Глас Америке оценио критеријуме методологије чије се усвајање очекује пре мајског самита Европска унија-Западни Балкан, као оштрије у односу на постојеће.

„Дакле, фокус је на остваривању функционалне демократије. Тако да би се председник (Србије Александар) Вучић могао запитати, уколико би размишљао у том смеру, колико је то заиста мудра идеја. Останак при садашњем приступу био би лакши јер би примена правила о преговарачким областима могла постати прилично запетљана“, рекао је Вогел.

Вогел је рекао да би сама примена нове методологије, поготово у случају Србије, могла да буде сложенија, јер је много усредсредјенија на владавину права и процес демократизације него досадашњи приступ.

Према његовим речима, свеукупно успоравање у Србији директна је последица онога што се догадја у земљи.

„Нисам у могућности да предвидим како би се ствари могле убрзати уколико српске власти не промене свој курс и примене реформе у области владавине права, али и у другим областима“, рекао је Вогел.

Бриселски стручњак је додао да је разлог за формулисање нове методологије проширења ЕУ одговор на француско блокирање отварања прегвора са Албанијом и Северном Македонијом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер