четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тоби Вогел: Фронтекс на Балкану је иронија; последњих месеци прилично усмерен или намеран прилив миграната из Србије у БиХ и постоји велики потенцијал за политичке игре с локалним политичарима и мигрантима
Хроника

Тоби Вогел: Фронтекс на Балкану је иронија; последњих месеци прилично усмерен или намеран прилив миграната из Србије у БиХ и постоји велики потенцијал за политичке игре с локалним политичарима и мигрантима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

„Ако сте Албанија, Македонија, Србија, Египат или Либија – шта ћете добити ако имате европске граничаре и неку врсту пријемног центра за мигранте на вашој територији“, пита Тоби Вогел, истраживач бриселског Центра за студије европске политике, а преноси Радио Слободна Европа (РСЕ).

У детаљној анализи, Вогел указује на опредељења и намере ЕУ и Европске комисије у контроли миграција, истовремено укрштајући податке о досадашњим искуствИма и ситуацијом на терену у вези са најављеним ангажовањем европских граничара.

Вогел наглашава како се претходних година и договора ЕУ са Турском као „врло незгодна“ показала идеја „да се може ојачати локални систем за азил како би се повећао његов капацитет“ да се избори са свим захтевима пристижућих миграната.

Истраживач бриселског Центра за студије европске политике сугерише да се то искуство са Турском „мора узети у обзир“ у случају било каквог „интегрисаног одговора на ово што се дешава“.

„Због тога би распоређивање Фронтекса у Србији и Македонији, како би се људи задржали у Грчкој, било прилично иронично“, констатује Вогел.

Мислим да се налазимо у тренутку у којем је „ЕУ де факто затворила своје границе што је више могла“, оцењује он и напомиње да се „десетине хиљада људи налази заглављено у Грчкој, а неколико хиљада људи је у балканским земљама“ које нису чланице ЕУ.

Вогел указује и на чињеницу да је последњих месеци у БиХ „дошло до веома драматичног кретања миграната из Србије, посебно у Бихаћ“, и закључује како се „чини да је било прилично усмерено или намерно“.

То показује, констатује Вогел, „да постоје велики потенцијал за политичке игре са локалним политичарима и са мигрантима“.

Вогел указује на „неколико димензија“ у вези ангажовања Фронтекса, а у први план ставља – финансије.

„Биће много могућности за земље чланице ЕУ да ово блокирају, да не осигурају износе који ће бити неопходни да се повећа особље са садашњих око 1.600 полицајаца на 10.000 који би требало да буду спремни око 2020. године“, оценио је за РФЕ истраживач бриселског Центра за студије европске политике Тоби Вогел.

(ФоНет)

Небојша Стефановић и Европски комесар за миграције потписали споразум о Фронтексу, којим се омогућавају акције европске агенције за граничну и обалску стражу у Србији

Андреј Пленковић: Хрватска способна сама да надзире своју границу, не треба јој помоћ Фронтекса; Фронтекс распоредити у суседним земљама; визна либерализација између Србије и Ирана проблем за ЕУ

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер