четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тим Џуда: Путин говори као Слободан Милошевић 1991. године
Хроника

Тим Џуда: Путин говори као Слободан Милошевић 1991. године

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. јул 2014.

Из мог искуства, па и овде у овој регији, на Балкану, показало се да ти драматични догађаји не мењају ствари преко ноћи. Због тога је толико времена трајао рат у Хрватској, рат у Босни и Херцеговини, каже Џуда.

Тим Џуда, новинар, публициста и коментатор Економиста осим што је изврстан познавалац европског југоистока, ове године доста је времена провео и у Украјини.

На који би начин рушење малезијског авиона могло да утиче на оно што ће се даље догађати у Украјини?

- Не верујем да ће доћи до неких драматичних промена у неко скорије време. Не мислим да ће се ствари драматично мењати из дана у дан, или из недеље у недељу. Али верујем да ћемо у будућности, када будемо размишљали о овом догађају и овом раздобљу, схватити да је и оно што се догађало са овим рушењем авиона део процеса.

Из мог искуства, па и овде у овој регији, на Балкану, показало се да ти драматични догађаји не мењају ствари преко ноћи. Због тога је толико времена трајао рат у Хрватској, рат у Босни и Херцеговини... Показаће се, верујем, да је тако и овде.

Постоје ли сличности с ратом на подручју бивше Југославије?

- Да, али су врло површне. Постоје утолико што и овде имамо земљу која тврди да нема никакве везе са сукобима, као што је Србија тврдила. Русија игра ту исту игру. Слична је ситуација и по питању ширења пропагандне и улоге коју медији играју.

Једнако као што су српски медији плашили људе са 1941. годином и враћањем усташа, исто се догађа у руским медијима који пишу о украјинским фашистима.

Оно што је депримирајуће јесте чињеница да је 2014. године чак и лакше људе тиме заварати, уз сву технолошку предност и различите изворе које данас имају, него што је то било пре више од двадесет година. И затим, сличности су и у томе што се појављују неки необични људи у различитим униформама које сада навлаче на себе, а који ће, нагађам, касније, током година, из тих униформи прећи у сферу организираног криминала. Таква врста преклапања у одређеном тренутку догодила су се и у бившој Југославији.

Шта мислите о ултиматумима и санкцијама Европске уније и САД? Мењају ли оне нешто?

- Неке се ствари мењају. Узео бих пример Славјанска. Провео сам тамо месец дана. Славјанск је био дуго под контролом проруских снага. Ођедном је опкољен и опет су га преузели Украјинци. Био сам врло изненађен. Русија га је пустила да падне.

Зашто?

Можда због санкција, можда због притиска...Можда све то има одређени ефект. Из Славјанска су молили руску помоћ, али нису је добили. А пуно тих људи, обичних људи који су узели оружје, па чак и паравојних група, били су сигурни да ће им Руси помоћи. Неки од њих не би никада ни узели оружје да су знали да им Русија неће помоћи.

Зашто Русија није интервенисала?

Имам теорију, не могу, наравно, да је докажем доказати, али вратимо се неколико месеци уназад, у време пада Виктора Јануковича. Путин је тада све изненадио и узео Крим. Нико не верује шта се догађа и не знају шта да ураде. Онда је завладала еуфорија. С обзиром на то да је прошло тако лако, почели су да размишљајуда се нешто слично уради и на истоку Украјине. Али, то није Крим.

Да је ишло лако, кренули би даље према југу, стварајући неку нову Русију.

То се није догодило. Источна Украјина је скроз другачија и скроз су криво проценили и направили велики, крвави неред.

Дали су нетренираним паравојним групама оружје и ништа се друго осим овога није ни могло очекивати. Они не знају шта раде и не знају да рукују тим оружјем. Чак су и професионалне војске рушиле цивилне авионе, а камоли неће нетренирани људи који су се домогли оружја. Ту је ризик још већи.

Може ли Путин да се баш због ове несреће сада извуче? Може ли да се једноставно склони од побуњеника и да пусти да Украјина врати своју територију?

- Не може више то да уради. Он је и у Русији створио националну еуфорију. Тврди да брани руску браћу од фашистичких хорди и не може из тога да изађе. Ако их напусти, имаће хиљаде људи који ће похрлити у Русију да би побегли од фашиста који желе да им поједу децу, а у Русији ће се питати откуд сада то када је до јуче постојала скроз јасна претња. Он је упао у сопствену замку. Оно што не знамо је шта ће да уради даље. Нико није могао да предвиди да ће узети Крим и тако поништити све оно што смо ми у Европи градили од 1945. године наовамо. Он не може из овога да изађе елегантно.

Постоји ли опозиција Путину унутар Русије?

- Колико знам, нема је.

Како се у свему сналази америчка администрација и Барак Обама? Колико му је уопште важно шта се догађа у Украјини?

- Украјина је велика и важна земља, али није у тој мери важна САД-у. Ако Русија успе с Украјином, ако оно што су урадили са Кримом ураде и на истоку земље и крену даље, а да их нико не заустави, онда ће све постати пуно озбиљније.

Што више једете, апетит вам је већи, па ако балтичке земље буду следеће на реду, а оне су НАТО-ове чланице, онда се ствари из основа мењају. САД су тога свесне.

(Јутарњи.хр)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер