субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тим Џуда: Нико није помињао убрзање европских интеграција за Србију
Хроника

Тим Џуда: Нико није помињао убрзање европских интеграција за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2010.

Лондон, Београд - Србија не би добила ништа да је ушла у сукоб са Европском унијом. Подсетићу, Србија је та која жели да се придружи ЕУ, а не Унија Србији. Одлуком да усагласи резолуцију о Косову, званични Београд је повукао мудар и једини исправан потез - оцењује за Данас Тим Џуда, један од најцењенијих западних стручњака за Балкан, коментаришући заједнички наступ Београда и Брисела на недавној седници Генералне скупштине УН.

Џуда упозорава да мишљења о томе да би Србија требало да због Косова одустане од европског пута иду у прилог онима који унутар саме ЕУ заступају скептицизам у вези с даљим проширењем заједнице европских земаља.

- Понекад људи кажу да би радије видели Србију с Косовом него Србију у ЕУ. А, то је, с друге стране, музика за оне у самој Унији који не фаворизују њено брзо проширење, после пријема Хрватске. Они би у том случају могли да кажу, "нека онда Косово остане Србији, која иначе нема контролу над 90 одсто територије Косова, а нама таква чланица свакако не треба". То значи да би Србија завршила и без Косова и без ЕУ - сматра Џуда.

Упитан шта подразумевају најаве о убрзању европских интеграција Србије због њеног договора око резолуције у УН, Тим Џуда каже: "Не знам на шта се позивају те најаве. Ко је уопште рекао нешто о убрзавању процеса европских интеграција. Јесам ли пропустио нешто?"

- Убрзање европских интеграција не пише у резолуцији о Косову, која је усвојена на Генералној скупштини у Њујорку. Ја то тамо нисам имао прилике да прочитам. Ипак, надам да ће договор отворити пут за разматрање кандидатуре за чланство. Захтев за кандидатуром би сада могао да оде корак даље. То значи да би Савет министара спољних послова ЕУ ускоро могао да донесе одлуку о прослеђивању српске кандидатуре Европској комисији - сматра Џуда.

Према његовим речима, технички преговори између Београда и Приштине, који се очекују на основу усвојеног текста резолуције о Косову на ГС УН, у себи неће садржати ништа изненађујуће.

- То ће бити преговори у области енергије, телекомуникација, вода, докумената попут путних исправа и слично. Ништа веома изненађујуће, али све што може, како и пише резолуцији, "побољшати животе људи" - закључује Тим Џуда.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер