Početna strana > Hronika > Teški metali u Jadru, postoji mogućnost izlivanja opasnih materija u Drinu i Savu
Hronika

Teški metali u Jadru, postoji mogućnost izlivanja opasnih materija u Drinu i Savu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 10. avgust 2014.

Loznica -- Teški metali naneti muljem i vodom iz oštećenog jalovišta nekadašnjeg rudnika "Stolice" u Kostajniku kod Krupnja, stigli su do reke Jadar na lozničkom području.

Stručnjaci upozoravaju da postoji mogućnost izlivanja opasnih materija u Drinu i Savu.

Nekada bistra i zelena, Kostajnička reka sada je potpuno siva. Teški metali, poput antimona, arsena, cinka i žive u mulju iz jalovišta nekadašnjeg rudnika Stolice teku rekom, tik uz domaćinstvo Jovanovića, koji već tri meseca žive u strahu za svoje zdravlje. Najteže im je da šestogodišnjoj Mariji objasne da je njeno omiljeno mesto za igru sada opasnost. Brinu se za spostvene živote, ali odavde nemaju kud.

"To smrdi, naročito pred kišu. Zbog toplog vazduha krene ta para od jelovine. Glava me ujutro boli, a niko od lekara name ne dolazi", kaže Milojko Jovanović.

Sve je počelo 20 maja, kada je vodena bujica srušila branu i sa sobom povukla mulj i toksičnu jalovinu, zaostalu od prerađene rude antimona.

"Kada je to kliziste iz šume krenulo, ono je pokidalo kolektore. Brana je primila svu vodu i napravila čudo", kaže Milenko Stefanović.

Od tada se suši sve što je bujalo.

"Meni je luk i povrće polavilo i zatrovalo. Ovo provaljuje svaki treći dan. Sve smo pobacali. To nije za jelo", kaže Raša Milosavljević.

"Ovde je sve zagađeno. Pogledajte. Katastrofa", kaže Rašo Ivanović.

Posivela je zemlja, voćnjaci i povrtnjaci. Uz reku i u reci nestao je biljni i životinjski svet.

"Nema ribe nigde. Ovde se pre pecalo, sad nema ništa", kaže meštanin Mile Kikanović.

Najviše brinu rezultati uzoraka uzetih na ušću reka Korenite u Jadar gde su veoma visoke koncenatracije teških metala.

"Po količinama koje Jadar sada nosi to je peta klasa vode. Ne postoji veće zagađenje od pete klase, a to znači da je zagađenje stiglo i do Drine", kaže Dragoslav Dobrić, član gradskog veća za zaštitu životne sredine.

U Farmakomu koji je vlasnik rudnika kažu da je država preuzela obavezu da reši problem. Na donatorskoj konferenciji za Srbiju i BiH odovbreno je 160 miliona dinara za zaustavljanje jalovine. Pitanje je dokle će do tada stići teški metali koji teku rekama.

(B92)

Teški metali u Jadru, preti opasnost

Loznica -- Teški metali, naneti muljem i vodom iz oštećenog jalovišta nekadašnjeg rudnika "Stolice" u Kostajniku kod Krupnja, stigli su do reke Jadar u lozničkom području.

Stručnjaci upozoravaju da postoji mogućnost izlivanja opasnih materija u Drinu i Savu.

Rezultati analize Agencije za zaštitu životne sredine, objavljeni na sajtu Agencije, http://www.sepa.gov.rs, pokazuju visoke koncetracije gvožđa, mangana, arsena i kadmijuma a postoji mogućnost da se opasne materije uskoro nađu u Drini u koju se uliva Jadar, a potom i u Savi, što bi predstavljalo veliku ekološku opasnost za Beograd, ali i celu Srbiju.

Analiza uzoraka vode uzetih 17. jula pet kilometara ispod ušća reke Korenite u Jadar, utvrdila je da vrednost rastvorenog kadmijuma odgovara trećoj i četvrtoj klasi kvaliteta voda, vrednost mangana i arsena četvrtoj a vrednost gvožđa odgovara petoj klasi kvaliteta voda, što predstavlja maksimalno zagađenje.

Iz Gradske uprave Loznica upozorili su na ozbiljnost problema i pozvali susedne opštine Bogatić i Šabac, ali pre svega državu da reaguju.

"Ako su posle dva meseca od pucanja brane na jalovištu, opasne materije u visokim vrednostima stigle do Jadra, to znači da se one uskoro mogu naći i u Drini i dalje u Savi. Ovo je uzbuna za ceo okrug ali i za Srbiju i zato što pre treba nešto preduzeti", izjavio je za Lozničke novosti član Gradskog veća Loznice zadužen za zaštitu životne sredine Dragoslav Dobrić.

Izlivanje toksične jalovine iz odlagališta prerađene rude antimona iz rudnika Stolice, počelo je nakon majskih poplava kada je došlo do oštećenja brane na jalovištu.

"Nama je, a i celoj Srbiji stalo da se prvo zaustavi zagađenje, a onda da preduzimamo mere i obezbedimo sredstva kako bi očistili i sredili priobalje i vodotokove Korenite i Kostajnika i sprečimo dalje oticanje jalovine ka Drini", rekao je Dobrić.

Ministrastva poljoprivrede i zaštite životne sredine i rudarstva i energetike formirala su krajem jula poseban tim za praćenje realizacije hitnih mera za sanaciju izlivene toksične jalovine antimona iz zatvorenog rudnika "Stolice".

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je tada da je incident na jalovištu "Stolice" najveći iz oblasti zaštite životne sredine koji je nastao kao posledica majskih poplava, navodeći da se u oštećenom jalovištu nalazi više stotina hiljada metara kubnih jalovine, opasnog rudarskog otpada sa značajnim koncentracijama arsena, antimona i olova.

Procenjena šteta na jalovištu je ušla i u zvanični Vladin izveštaj korišćen i za briselsku donatorsku konferenciju za Srbiju i BiH koje su pogođene poplavama.

(Beta)