четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тереза Меј у понедељак представља "план Б" за Брегзит
Хроника

Тереза Меј у понедељак представља "план Б" за Брегзит

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. јануар 2019.

 У понедељак ће британска премијерка Тереза Меј представити "план б" за Брегзит. Подељеност и огорченост у британској политици уносе још већу несигурност у исход гласања, док се Европска унија припрема за најгори могући сценарио.

Тереза Меј има мање од 48 сати да креира и представи тзв "план Б" британском парламенту. Са опозицијом која априори одбија било какву сарадњу, Британци нису оптимистични по питању исхода у парламенту.

"Нисам сигуран шта ће направити. Она признаје да је то немогућа мисија. Најбоље је повући члан 50, остати у Унији и покушати поново за 30-50 година", каже један од становника Лондона.

Ако је веровати одлучној Терези Меј, Британија неће повући члан 50 и крајем марта излази из Уније, макар то значило излазак без договора. Тај став дели и министар спољни послова Велике Британије.

"Морамо искористити период транзиције са заједничком посвећношћу да задржимо статус кво- нулте тарифе, нулте квоте и да нема провера, као сада. Тај период се мора искористити да преговарамо о новом слободном трговинском уговору и партнерству које није засновано на блокади, већ онако као што је премијерка најавила у парламенту пре нешто више од годину дана", рекао је министар Борис Џонсон.

Према реакцијама званичника ЕУ, тешко да ће Британија добити оно што прижељкује. С друге стране, помало неочекивана подршка стиже из Немачке, где канцеларка Ангела Меркел позива на компромисе.

"Радићу до последњег дана за решење са договором о британском изласку из Уније и за најбоље могуће односе са њима", поручила је Меркел.

Европска Унија и даље обећава да ће помоћи Британији у оквиру постигнутог споразума, али европске државе се спремају за најгоре.

Француска улаже у луке и аеродроме, а Немачка се окреће кинеском тржишту и инвестицијама, како би обезбедили властити економски раст.

"За обе стране овај договор је од стратешке важности, ако узмете у обзир Брегзит и да ће Лондон постати мањи финансијски центар. Привући кинески капитал је од екстремне важности за Немачку", каже финансијски аналитичар Ден Меклори.

У понедељак ће план Б бити представљен, какав год да је, а већ 29. јануара о њему ће гласати британски посланици.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер