четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тереза Меј: Британија не може да остане део јединственог европског тржишта, јер онда не би уопште напустила ЕУ
Хроника

Тереза Меј: Британија не може да остане део јединственог европског тржишта, јер онда не би уопште напустила ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јануар 2017.

Британска премијерка Тереза Меј рекла је да Велика Британија не може да остане део европског јединственог тржишта, јер би то значило да уопште не би напустила Европску унију. Она је у дуго најављиваном говору рекла да ће Британија створити "ново и једнако партнерство" с Европском унијом и да неће покушавати да остане "пола у, пола ван".

"Без делимичног чланства у ЕУ, придруженог члана ЕУ или било чега што нас оставља пола у, пола ван", рекла је Меј у говору о стратегији владе за преговоре о изласку земље из Уније.

Она каже да Велика Британија не намерава да усвоји модел партнерства који с ЕУ имају Швајцарска или Норвешка.

Велика Британија жели да с другим европским земљама има што слободније трговинске односе, додала је Меј и обећала да ће се залагати за "највећи могући" приступ јединственом тржишту после Брегзита.

Европски лидери су упозоравали Велику Британију да када напусти ЕУ неће моћи да остане део јединственог тржишта, а да ограничи слободно кретање људи из те заједнице, што је изазвало забринутост у британском финансијском сектору који се ослања на могућност пословања широм ЕУ.

Меј је у говору најавила 12 циљева преговора о изласку земље из Уније, међу којима су да ће оба дома Парламент гласати о коначном споразуму Велике Британије и ЕУ пре него што ступи на снагу, одржање заједничке области слободног кретања између Британије и Републике Ирске, а обећала је и да ће укинути "огромне доприносе" Унији.

У настојању да умањи страхове да ће Британија после Брегзита постати изолованија земље, Меј је рекла да жели да држава постане "снажнија, праведнија, уједињенија него икада пре".

Меј је раније најавила да ће до краја марта активирати члан 50 Лисабонског споразума о изласку Британије из ЕУ.

Опозиција критикује говор премијерке о Брегзиту

Говор Терезе Меј о стратегији за излазак из Европске уније наишао је на оштре критике британских опозиционих лидера.

Председник Лабуристичке партије Џереми Корбин изјавио је да изгледа да Меј жели "и да има колач и да га поједе", пошто је рекла да жели да Велика Британија напусти јединствено европско тржиште и да истовремено има приступ њему.

"Нисам сигуран како ће то бити прихваћено у Европи", изјавио је Корбин за ББЦ.

Лидер Либералних демократа Тим Фарон оценио је да је Меј предложила "екстремну верзију" Брегзита који ће нанети штету британској економији.

Генерални директор британске Привредне коморе Адам Маршал изјавио је да иако пословна заједица сада има јаснију слику приоритета премијерке, и даље не знају много више "о вероватном исходу преговора о Брегзиту него што су знали јуче".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер