уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Теодор Мерон: Правоснажна пресуда Радовану Караџићу у децембру; Механизам за међународне судове се у случају „Шешељ“ строго држао чињеница и закона
Хроника

Теодор Мерон: Правоснажна пресуда Радовану Караџићу у децембру; Механизам за међународне судове се у случају „Шешељ“ строго држао чињеница и закона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. април 2018.

Правоснажна пресуда Механизма за међународне судове (МИЦТ) вођи босанских Срба Радовану Караџићу може се очекивати у децембру, рекао је председник тог суда, амерички судија Теодор Мерон у Сарајеву и истакао да је поносан на рад Хашког трибунала.

Он је навео да хашки судови нису политичка тела, већ судови на којима су се поштовали закони и докази. 

Мерон борави у тродневној радној посети БиХ где се састао с представницима државног суда и тужилаштва и учествовао је у раду конференције коју су организовала невладина удружења како би се расправљало о дометима случајева процесуираних пред Хашким судом чији је Мерон био судија и председник. 

Први случај којим се бавио МИЦТ је онај Војислава Шешеља који је пред тим судом правоснажно проглашен кривим за ратне злочине и осуђен на десет година затвора. 

У интервјуу за Н1, Мерон је рекао да се МИЦТ у случају Шешељ строго држао чињеница и закона.

"Пресуде говоре саме о себи. Рекли смо да је Шешељ крив за злочин против човечности и различите поступке повезане с етничким чишћењем", рекао је Мерон. 

За случај Младић је рекао да је његов предмет у раној фази па се не може прецизирати када треба очекивати пресуду.

Мерон је истакао да је поносан на рад Хашког трибунала, али и суда који је судио починиоцима геноцида у Руанди јер су ти судови променили праксу некажњавања ратних злочина која је владала пола столећа након што су окончана суђења нацистичким ратним злочинцима после Другог светског рата. 

Он је нагласио да хашки судови нису политичка тела већ судови на којима су се поштовали закони и докази.

(Н1, Фонет)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер