четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тед Карпентер: Орјентација на Русију и Запад исправна, али тешка за споровођење
Хроника

Тед Карпентер: Орјентација на Русију и Запад исправна, али тешка за споровођење

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јануар 2009.

Политика председника Србије Бориса Тадића који жели да одржи добре односе и са Западом и са Русијом исправна је, али тешка за спровођење, изјавио потпредседник за спољну политику у вашингтонском институту "Кејто" Тед Карпентер.

"То је веома тежак задатак. Тадић са пуним правом настоји да сачува добре односе са Западом, Вашингтоном и ЕУ, као и са Москвом, али ће то бити све теже" рекао је Тед Карпентер напомињући да га Тадић подсећа на жонглера који покушава да одржи баланс на ветру.

ЕУ ће вршити притисак да Србија сарађује са политиком уније према Русији што ће Београд ставити у раскорак са Москвом са којом настоји да изгради тешње економске, па и политичке везе.

Карпентер сматра да ће приоритети администрације будућег америчког председника Барака Обаме бити економска криза и спољнополитичка питања, као што су ратови у Авганистану и Ираку што значи да ће потпредседник Џо Бајден и државна секретарка Хилари Клинтон имати већи утицај на политику према Балкану него што би иначе био случај.

Обама вероватно неће лично интервенисати по тим питањима, јер она нису приоритетна и, друго, новоизобрани председник током председничке кампање "није посебно указао да се не слаже са досадашњом политиком председника Буша и Клинтона према Балкану", закључио је Карпентер.

Коментаришући актуелну гасну кризу, Карпентер је оценио да се енергетска зависност Европе од Русије тренутно одражава и на политичком, а не само економском плану и подсетио да су САД упозориле Европу на опасност од енергетске зависности од Русије још 80-их година.

"Русија својим понашањем шаље поруку да тесна сарадња Европске уније са САД у погледу таквих питања као што је учлањење Украјине и Грузије у НАТО може да има велику цену" рекао је Гален Карпенетер и оценио да је Европа у тешкој ситуацији јер је Русија њен једини снабдевач природним гасом.

"Енергетска криза ће интензивирати напетости не само између Вашингтона и Москве - оне су ионако на високом нивоу после рата у Грузији, већ и са ЕУ, и нашим савезницима што можда није мудра руска стратегија, оценио је Тед Гален Карпентер.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер