уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ТАСС: Антитела против делта соја можда не штите од омикрона и обрнуто – вирион омикрон соја структурно се разликује јер има различите протеине шиљака
Хроника

ТАСС: Антитела против делта соја можда не штите од омикрона и обрнуто – вирион омикрон соја структурно се разликује јер има различите протеине шиљака

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. децембар 2021.

Генерални директор Центра ДНКОМ Андреј Исајев рекао је да се вирион овог соја структурно разликује од вириона других сојева, јер имају различите протеине шиљака.

МОСКВА, 5. децембра /ТАСС/. Антитела, која се развијају након инфекције делта сојем коронавируса, можда неће штитити од новог соја омикрона и обрнуто, рекао је за ТАСС генерални директор Центра за молекуларне генетичке студије ДНКОМ Андреј Исајев.

„Велики број мутација значи да се вирион овог соја структурно разликује од вириона других сојева – имају различите шиљасте протеине. Зато антитела која су развили они који су раније прележали друге сојеве, или су вакцинисани - не могу да се одупру омикрон соју. То значи да неће постојати унакрсни имунитет између омикрона и других сојева. Сходно томе, антитела која се развијају након инфекције омикроном неће штитити од делта соја - и обрнуто. Дакле, КОВИД-19 се може поделити на две популације: Ковид-Д и Ковид-О, како је тачно написао један еволуциони биолог“, рекао је Исајев.

Исаев је такође приметио да је због великог броја мутација у омикрону тешко предвидети како ће се он понашати у будућности.

„Феномен је апсолутно нов“, рекао је стручњак.

У Јужној Африци је 26. новембра идентификована нова варијанта коронавируса. Светска здравствена организација (СЗО) означила је варијанту Б.1.1.529 као „Варијанту за забринутост“ и доделила јој грчко слово Омикрон. СЗО је у свом саопштењу навела да „ова варијанта има велики број мутација, од којих су неке забрињавајуће“. Неколико промена одједном у протеину шиљака може потенцијално да омета неутрализацију патогена антителима што може утицати на ефикасност вакцина.

(ТАСС, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер