уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Танјуг: Држава не планира продају удела у „Комерцијалној банци”
Хроника

Танјуг: Држава не планира продају удела у „Комерцијалној банци”

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. јануар 2011.

БЕОГРАД – После написа у појединим домаћим медијима да ће држава до 2012. завршити докапитализацију „Комерцијалне банке” и до 2015. године продати свој удео у њој, јер се на то обавезала у „писму о намерама”, које је недавно упућено Међународном монетарном фонду (ММФ), државни званичници су демантовали те наводе.

Агенција Танјуг је, тим поводом, упутила допис „Комерцијалној банци” са молбом да потврди, или демантује написе у медијима, али до данас није добила никакав одговор.

Министарство економије и регионалног развоја поручило је да о продаји државног удела у „Комерцијалној банци” нема говора и да је о томе постигнут договор на нивоу Владе Србије.

Држава планира да после продаје удела у „Телекому Србије” са око 100 милиона евра докапитализује „Комерцијалну банку”, како би на тај начин ојачала своје позиције у власничкој структури те банке, пренела је телевизија Б92 објашњење Министарства економије.

Поједини економски аналитичари скренули су пажњу да би продаја државног удела у свим домаћим банкама био катастрофалан потез, јер би банкарско тржиште и монетарну политику потпуно контролисале искључиво стране банке.

За „Комерцијалну банку”, као једну од најуспешнијих и најјачих на српском тржишту, интересовање је показала Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) 2006. године, када је докапитализацијом за 70 милиона евра откупила 25 одсто акција, а држава Србија је задржала највећи део власништва (42,59 одсто), док остало држе мањи акционари.

После исказаног интересовања Међународне финансијске корпорације (ИФЦ), Немачке развојне банке (ДЕГ) и шведског инвестиционог фонда „Сведфунд интернационал” за улагање заједно са ЕБРД-ом, Влада Србије започела је у марту 2009. преговоре о докапитализацији „Комерцијалне банке” са сва четири потенцијална инвеститора и у децембру исте године потписан је уговор у износу од 120 милиона евра.

У име владе, уговор је потписала министарка финансија Диана Драгутиновић, а четири међународне банкарске институције постале су власници 479.819 преференцијалних акција, које се већ 1. јануара 2013. године могу претворити у обичне акције.

Драгутиновићева је тада најавила да Србија у наредне три године може да изврши докапитализацију „Комерцијалне банке” и тако задржи своје учешће од безмало 42,6 одсто.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер