уторак, 17. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Једнострани потези које предузима Приштина нису у духу европских вредности
Хроника

Тања Мишчевић: Једнострани потези које предузима Приштина нису у духу европских вредности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. септембар 2024.

 Министарка за европске интеграције у Влади Србије Тања Мишчевић рекла је да Србија разуме значај дијалога на процес приступања ЕУ, али да у том процесу једнострани потези које предузима Приштина нису у духу европских вредности.

Она је као пример навела забрану српске робе на Косову и Метохији и додала да то није у складу са ЦЕФТ-а споразумом, као и да то није нешто што представља европску вредност.

"Очигледно је да имамо различита мишљења, а ипак имамо обавезу у оквиру стабилизације. Процес придруживања је регионална сарадња, што значи да ако нисмо у стању да докажемо да можемо заједно да радимо, да сарађујемо, да живимо заједно, знате, то ће бити веома тешко доказати државама чланицама ЕУ", рекла је она.

Мишчевић је рекла и да Србија испуњава критеријуме за отварање Поглавља 23 и 24, али да је свесна да постоје геополитички критеријуми и услови.

Државни секретар у Министарству спољних и европских послова Словеније Марко Штуцин подсетио је да је Словенија два пута морала да промени Устав пре уласка у ЕУ, што није био лак процес и додао да када се ради о билатералним проблемима земаља кандидата ту постоје две врсте проблема.

"Једна врста проблема се обично измишља за интерну употребу одређених политичара или политичких партија у одређеној земљи и њих је тешко решити јер се обично борите против одређених наратива. Друга врста проблема су историјски проблеми који не иду само у ратове које смо имали 90-их година након распада Југославије, већ иду и много даље. Они иду много даље од Другог светског рата. Они иду у Први, Други, Балканске ратове или дуже у историји", објаснио је Штуцин.

Он наглашава и да се европске интеграције од самог почетка односе на помирење.

"Рекао бих да је то не само најуспешнији пројекат помирења у Европи, ја бих рекао да је то најуспешнији процес помирења икада на свету. Дакле, у последњих 80 година није било оружаног сукоба међу било којом чланицом ЕУ. А када је реч о билатералним споровима, мислим да је наша обавеза садашњих држава да поделимо наше искуство, а наша искуства нису повезана само са помирењем, већ са економским растом, слободном трговином и др", рекао је он.

На панелу су говорили и Високи представник у Босни и Херцеговини Кристијан Шмит, министарка у привременим приштинским институцијама Доника Гервала и министар спољних послова Молдавије, преноси Танјуг.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер