четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Избори би вероватно успорили преговоре са Бриселом
Хроника

Тања Мишчевић: Избори би вероватно успорили преговоре са Бриселом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Померање извештаја Европске комисије о напретку Србије у евроинтеграцијама изузетак је који у досадашњим преговорима није забележен, изјавила је за Радио-телевизију Војводине шефица преговарачког тима Тања Мишчевић.

"Мигрантска криза пореметила је планове Европске уније али није ставила у други план приступање западног Балкана Унији", рекла је Мишчевић у емисији "Политбиро" РТВ , додаје она.

Извештај је требало да буде познат идуће седмице. Уместо тога комесар Жан Клод Јункер саопштиће га 23. октобра.

Извештај не само да је померен због састанка Европског савета посвећеном мигрантској кризи, већ први пут доноси новине.

Мигације су свакако обухваћене поглављем 24, које је најпре најављивано да ће бити отворено крајем године, да би потом било одгођено.

Политички предуслов за отварање било којег поглавља је нормализација односа Београда и Приштине, а први корак ка томе требало би да буде формирање заједнице српских општина на Косову

Мишчевић очекује позитивнији извештај у односу на прошлогодишњи.

О могућим ванредним изборима каже да нема мандат да говори, али додаје да би они свакако успорили приступне преговоре.

Интервју са Тањом Мишчевић, можете погледати у емисији Политбиро, одмах после дневника на Првом програму Радио-телевизије Војводине.

Представљени акциони планови у Бриселу

Мишчевићева је вечерас у Бриселу, заједно са шефови радних група за поглавља 23 и 24, представила наше акционе планове представницима земаља чланица Европске уније.

"С обзиром на сложеност проблематике и интереса земаља чланица, пријем није могао бити бољи", рекао је новинарима Чедомир Бацковић, шеф радне групе за поглавље 23, које се односи на правосуђе и помоћник министра правде у влади Србије, додајући да о томе најбоље сведочи аплауз који се чуо на крају представљања.

Мишчевић је указала да је ово поглавље, поред поглавља 24 које се тиче полиције и поглавља 35 које се односи на нормализацију односа са Приштином, најважније у преговарачком процесу.

"Циљ је био да државе чланице чују нашу страну приче, са каквим смо се проблемима суочавали и шта смо урадили, да би они што пре могли да одлуче о отварању поглавља", рекла је она.

Мишчевић и Бацковић су изразили уверење да ће ова два поглавља бити отворена почетком 2016, након отварања поглавља 32 (контрола финансија) и 35, чије се отварање очекује крајем ове године.

Мишчевић је објаснила да акциони планови, чије је усвајање неопходно да би се поглавља отворила, садрже списак мера, метода и временске рокове које Србија треба да испуни током преговора.

"Кад се отворе поглавља, долазе на ред примена планова, а то је важно не само због приступања ЕУ, него и да бисмо изградили боље друштво", рекао је Бацковић, додајући да је применљивост био основни принцип током израде планова.

Мишчевић је додала да су проблеми који су постојали у вези са планом за поглавље 24, а који су били везани за односе са косовским властима, отклоњени тиме што је одлучено да се о тим питањима расправља у оквиру дијалога Београда и Приштине.

(РТВ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер