четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Имамо аргументе против санкција Русији
Хроника

Тања Мишчевић: Имамо аргументе против санкција Русији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. новембар 2014.

Београд -- Шефица тима Србије у преговорима са ЕУ Тања Мишчевић истакла је да Србија има квалитетну аргументацију за неувођење санкција Русији.

Она је истакла да је обавеза Србије да усклади спољну политику са спољном политиком ЕУ донета још потписивањем уговора о стабилизацији и придруживању.

“У овом моменту проценат усклађености је 62%. Србија има добру аргументацију за размимоилажење са ЕУ око става према Русији, а то се односи на политичке, економске и традиционалне везе. Ипак, свакога дана Србија мора да повећава усклађеност, а до момента чланства у ЕУ, ЕУ мора да прихвати различити спољнополитички став Србије“, истакла је Мишчевићева.

Шефица преговарачког тима је истакла да Србија инсистира на отварању најтежих поглавља у преговорима са Европском унијом јер се у њима налазе основе реформи.

“У поглављима 23 и 24 се налазе основе реформи правосуђа, локалне самоуправе, борбе против корупције, заштите основних људских права. Тај систем је уведен при преговорима Црне Горе, дакле да се у преговоре креће са најтежим поглављима“, објаснила је Мишчевићева.

Као најтеже од најтежих наводи се поглавље 35, које садржи и одредбе о нормализацији односа Београда и Приштине.

“На томе инсистира Немачка, Бундестаг је донео дефиницију тачака које немачко Министарство спољних послова мора да наметне при преговорима са било којом земљом. То код нас значи праћење нормализацију односа Београда и Приштине. Сада нема техничких могућности да се отвори то поглавље, треба Европска комисија најпре да представи извештај, па да се онда формирају преговарачке позиције. До краја године је тешко то урадити, али је ЕУ политичка творевина у којој се консензус може постићи и преко ноћи тако да ништа није немогуће“, наводи Мишчевићева.

Она је истакла и је технички могуће отворити поглавље 32, за које постоји сва неопходна документација, уз напомену да су преговори Србије са ЕУ почели септембра прошле године, отварањем скрининга.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер