уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Чланством у ЕУ Србија губи право на споразуме о слободној трговини са Русијом, Турском, ЦЕФТА, али добијамо веће могућности
Хроника

Тања Мишчевић: Чланством у ЕУ Србија губи право на споразуме о слободној трговини са Русијом, Турском, ЦЕФТА, али добијамо веће могућности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. октобар 2014.

БЕОГРАД - Шеф Тима за преговоре са Европском унијом (ЕУ) Тања Мишчевић изјавила је данас да чланством у ЕУ држава губи право на своје споразуме о слободној трговини, јер постаје део трговинског блока који има сопствене споразуме, и оценила да преговоре о поглављу 30, које се бави том темом, не треба само сводити на политику и причу о Русији.

Мишчевић је, на конференцији и преговарачком поглављу 30 - Економски односи са иностранством, истакла да су два велика изазова о којима би Србија требало одмах да размишља.

Требало би да размишљамо о томе шта је заједничка трговинска политика ЕУ и какве обавезе има будућа држава чланица према томе. То значи наћи своје место у великом трговинском блоку, објаснила је Мишчевић.

Мишчевић је рекла да треба размишљати о лаганом преласку из вођења сопствене трговинске политике и коришћења споразума о слободној трговини до момента чланства у ЕУ.

Постоји и треће питање, додала је она, а то је чланство у Светској трговинској организацији.

Током процеса преговора ништа се неће мењати са нашим споразумима о слободној трговини, али моментом чланства у ЕУ држава губи право да сама има споразуме о слободној трговини јер постаје део трговинске политике Уније, која има своје споразуме и онда има много веће користи, рекла је Мишчевић.

То значи да моментом чланства губимо наше споразуме са Русијом, Турском, ЦЕФТА, ЕФТА, али добијамо веће могућности, објаснила је она.

Мишчевић је нагласила и да се преговарачко поглавље 30 не може затворити уколико држава није чланица Светске трговинске организације.

Један од услова за то је и усвајање закона о генетски модификованим организмима (ГМО), прописа који се тичу "музичког динара" и преговори са Украјином.

На питање новинара зашто још нема ужег преговарачког тима, Мишчевић је рекла да је разлог то што у овој фази није било превеликог притиска и није био потребан, док ће у наредним фазама преговора он морати да буде формиран.

Председавајући саветодавног одбора ИСАЦ фонда Милан Пајевић оценио је да је ургентно завршити преговоре са Светском трговинском организацијом, јер се то годинама отеже.

Пајевић је рекао и да ће велики и најважнији изазов за Србију бити да се припреми на то да ће чланством престати да важе споразуми о слободној трговини са Русијом, Турском и Азербејџаном.

Координатор Радне групе Националног конвента за приступање ЕУ за поглавља 30 и 31 Радмила Миливојевић оценила је да није само важно постати чланица ЕУ, већ бити функционална чланица у Унији.

Треба поставити питање какав је капацитет наше привреде, привредних друштава и предузетника да издрже конкуренцију унутар ЕУ, рекла је она и додала да велики број компанија из ЕУ већ послује у Србији.

Генерални секретар Европског покрета у Србији Маја Бобић рекла је да је циљ учинити Србију успешном и квалитетном чланицом ЕУ.

Процес преговора о чланству у ЕУ треба искористити као механизам за реформе у Србији, а не само испуњавање задатог, оценила је Бобић.

Она је подсетила да је Национални конвент упутио Влади Србије предлоге како унапредити преговарачки процес и нагласила да би што пре требало формирати ужи преговарачки тим.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер