четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Фајон: Званични Београд тражио моје изузеће у дијалогу европских и српских парламентараца, то је неприхватљиво за Брисел
Хроника

Тања Фајон: Званични Београд тражио моје изузеће у дијалогу европских и српских парламентараца, то је неприхватљиво за Брисел

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јануар 2021.

 Европска посланица Тања Фајон потврдила је да је званични Београд тражио њено изузеће у дијалогу европских и српских парламентараца и оценила да је то неприхватљиво за Брисел јер Европска унија има јасна интерна правила о представљању. Она је најавила да ће више детаља о наставку тих разговора бити познато у четвртак после договора председника Скупштине Србије Ивице Дачича и представника ЕУ Дејвида Мекалистера. 

“Нисам то чула од председника Вучића, већ ми је Дејвид Мекалистер пренео свој разговор са Ивицом Дачићем који је тражио да ја не буде више учесник у том дијалогу. То је неприхватљиво за нас, јер Европска унија и ми у европском парламенту имамо наша интерна правила представљања” навела је гостујући у јутарњем програму “Пробуди се” на ТВ Нова С.

Фајон, која је председница Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Србије ЕУ, је подсетила да европска страна није постављала  билокакве увјете ко треба да седи са српске стране преговарачког стола.

“Ми не утичемо на договор српске стране ко ће бити њихов преговарач, па не могу ни они на наш Ми имамо наша интерна правила са европске стране, па је тако предвиђено да у име групација у Европском парламенту будемо присутни и господин Билчик и ја. Са српске стране никада нисмо дали увјете ко да седи. Нама је само важно да су и власт и опозиција део дијалога” истакла је она.

На питање зашто мисли да је њено учешће спорно за власти у Србији, она је рекла да не зна конкретне разлога.

“Можда јер сам социјалдемократа, можда јер сам критиковала аргументовано неке ствари у Србији. Можда неко мисли да представљам неки део опозиције. Жао ми је што су моје изјаве тако схваћене у Србији, али једноставно сам навикла да политичари на различите начине користе моје име. То је изгледа део политичке културе у Србији, а не само тамо већ и овде у Словенији” нагласила је она.

Она је навела да још није познато ко ће са српске стране учествовати у тим разговорима, али се истакла да се нада да би то могло бити познато после разговора које ће у четвртак водити председник српског парламента и представник Европске уније Дејвид Мекалистер.

“Ми смо спремни за те разговоре и хтели бисмо да буде што је пре могуће. Морамо са Дачићем да разговарамо ко ће бити преговарачи и како ће тећи дијалог. Због епидемије се не може путовати, па ћемо разговоре почети онлајн” објаснила је она.

Одбацила је примедбе да ти разговори угрожавају суверенитет Србије, а на питање да ли се стиче утисак да власт у Београду није толико посвећена европским интеграцијама одговорила да свакој влади треба дати сто дана да покаже које су јој намере.

(НоваС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер