четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Фајон: Свака идеја о постављању нових граница изузетно опасна, посебно за БиХ
Хроника

Тања Фајон: Свака идеја о постављању нових граница изузетно опасна, посебно за БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. април 2021.

 Чланица Европског парламента (ЕП) Тања Фајон изјавила је да је "свака идеја о постављању нових граница изузетно опасна" и да то "посебно важи за Босну и Херцеговину која је платила највишу цену за распад Југославије".

Рат је оставио дубоке амбисе који се могу превазићи само сарадњом, толерантним дијалогом и активном улогом међународне заједнице“, оценила је за недељник НИН Тања Фајон, која је медју посредницима ЕП у дијалогу представника Владе Србије и опозиције.

У рубрици „Лични став“ она је подсетила да је садашња структура БиХ направљена Дејтонским споразумом којим је окончан рат“.

Нагласила је да је неопходно размишљати о бољем оквиру деловања и сарадње, али је неопходно и приступити томе на начин који не инспирише тежње за дезинтеграцијом“.

„Какву улогу треба да има Словенија? Као држава која је на реду за председавање Европском унијом и држава која је, како историјски тако и географски, близу регији Западног Балкана, Словенија би требало да ради на томе да олакша пут држава ка ЕУ, а не да га додатно отежава“, истакла је Фајон.

Она је навела да јој је жао што се перцепција о Словенији погоршава због једне особе и да би зато било паметно да словеначки премијер појасни свој став о проширењу ЕУ, а посебно став о Босни и Херцеговини“.

„Још увек не знамо где и како је настао званични документ, али ме не би изненадило да нека од националистичких идеја долази из круга словенског премијера“, рекла је Фајаон, у тексту у којем говори о томе како „неки европски лидери одлучују да промовишу идеје о дељењу држава“.

Навела је да се нада да смо већ научили, да када је Западни Балкан у питању, увек треба узети у обзир медјународне односе у региону, историји и култури.

„Мислим да су ЕУ и њене институције, као и други актери медјународне заједнице, могли много тога да науче већ на грешкама које су се дешавале у прошлости. Земље морају да покажу жељу за јасном европском перспективном и наша је дужност да им помогнемо у томе“, нагласила је Фајон.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер