субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Фајон: Могуће поновно увођење виза Србији и земљама региона
Хроника

Тања Фајон: Могуће поновно увођење виза Србији и земљама региона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. фебруар 2011.

Известилац Европског парламента за визни режим за земље западног Балкана Тања Фајон упозорила је да постоји могућност да Србији и земљама региона поново буду уведене визе, јер је све више земаља чланица ЕУ које имају озбиљне критике због повећаног броја азиланата.

Фајонова је за "Вечерње новости" рекла да је Европска комисија почетком ове године увела посебан механизам, којим ће се пратити шта се дешава у вези са визном либерализацијом и да би у случају озбиљног кршења обавеза, земље чланице могле да траже стављање Србије или неке друге земље на црну шенген листу.

"Та могућност постоји и бојим се да ће, без озбиљне одговорности владе у Београду и грађана, тај поступак враћања виза бити и краћи, јер поједине земље, као што су Француска и Холандија, желе да убрзају процедуру", оценила је Фајонова.

Она је навела да ће расправа о предлогу Париза и Хага бити одржана у четвртак, 24. фебруара, на Савету министара за унутрашње послове у Бриселу.

"Тај предлог је већ неко време у оптицају. Важио би за ванредне ситуације, уколико, на пример, буде много тражилаца азила. Доношењем овакве одлуке, заобишао би се Европски парламент", појаснила је Фајонова.

Фајонова је додала да ако би ова иницијатива била прихваћена то би значило да ће се визна либерализација само "заледити" на одређено време, "можда на неколико недеља или месеци".

"Овај принцип је предложен да би одлуке могле да се доносе брзо, без промене уредбе и целог процеса одлучивања. Била би потребна само сагласност земаља чланица. Сви смо свесни да већ неколико месеци Европска комисија забринуто прати постојање ванредног броја азиланата, нарочито из Србије. У случају да експерти ЕУ потврде ову забринутост или неиспуњавање обавеза Србије, онда би вашу земљу могли да врате на црну шенгенску листу", додала је Фајонова.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер