Хроника

Тања Доми: Холандија ће наставити да ставља вето на питање проширења ЕУ

Штампа
понедељак, 17. јун 2019.

 Професорка Хариман института на Колумбија универзитету Тања Доми оценила да иницијатива 13 земаља чланица ЕУ неће нужно убрзати процес интеграције З. Балкана.

Она је додала да ће Холандија са друге стране имати тврд став о проширењу када су у питању земље кандидати.

“Мислим да је то био више покушај да се повуче очигледна индикација да је Француска бацила 'хладну воду' на целу идеју проширења управо у односу на Северну Македонију и Албанију. Сложила бих се са оценом чешког премијера Андреја Бабиша који је рекао да уколико су могућности проширења погоршане, посебно за Северну Македонију, то не би био 'добар изглед' ЕУ. Без сумње, цинизам према ЕУ од стране потенцијалних земаља кандидата свакако би се продубио да Северна Македонија не буде укључена у процес приступања што је пре могуће”, казала је Доми за "Побједу".

Земље чланица ЕУ, њих 13, затражиле су прошле недеље убрзање евроинтеграција Западног Балкана, а пре свега отварање предприступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом у јуну ове године.

Тај захтев упутиле су Бугарска, Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Мађарска, Италија, Малта, Аустрија, Хрватска, Словенија, Пољска и Словачка.

Са друге стране, Холандија, једна од кључних чланица ЕУ, одбила је да прихвати отварање преговора између Албаније и Европске уније, док је холандски парламент прихватио почињање преговора са Северном Македонијом.

На питање да ли ће упркос напорима земаља региона, кључни играчи у ЕУ и даље водити главну реч, Доми каже да ће ЕУ морати да буде реалнија.

“Мислим да ће институције ЕУ наставити да обављају свој посао, као и што ће и балканске земље кандидати. Међутим, ЕУ треба да се ухвати у коштац са реалношћу на Балкану: Кина, Турска, Русија и земље Залива су ангажоване у меким и чврстим снагама, а ЕУ није 'тхе онлy гаме ин тхе тоwн'. Мислим да вакуум ослабљеног Уједињеног Краљевства због гласања о Брегзиту и континуираног повлачења САД негативно утиче на регион у смислу изградње демократије. Ниједан од геополитичких конкурената није познат по томе што је снажан присталица демократија. Штавише, њима доминирају нелибералне владе”, оценила је она.

Упитана да ли ће Холанђани имати тврд став према проширењу и када је у питању Црна Гора и друге земље кандидати, Доми верује да ће Холанђани наставити да стављају свој вето на питање проширења ЕУ.

“Ипак имајући у виду недавну историју на Балкану, у Босни и Херцеговини у Сребреници, они би требало да се повуку и да подрже проширење и ангажују се како би се унапредила демократија на Балкану”, закључила је Доми, преноси РТЦГ.

(РТЦГ-Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]