четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Танасије Маринковић: Можемо очекивати негативну оцену Венецијанске комисије о измени Устава у области правосуђа
Хроника

Танасије Маринковић: Можемо очекивати негативну оцену Венецијанске комисије о измени Устава у области правосуђа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2018.

 Уколико Министарство правде Србије затражи мишљење Венецијанске комисије на овакав текст измена Устава Србије у области правосуђа, може засигурно очекивати негативну оцену, изјавио је професор Правног факултета у Београду Танасије Маринковић. Додаје да је министарка правде најавила измене тог текста, али мисли да ће оне бити "само козметичке".

 Још крајем јануара објављен је радни текст амандмана на Устав Србије, који је предложило Министарство правде, а који се односи на измене Устава из области правосуђа. И од тада не престаје дебата у јавности. Одмах су уследиле и реакције струке, примедбе од Врховног касационог суда, Високог савета судства, Државног већа тужилаца, струковних удружења и професора уставног права.

Поједностављено, примедбе се своде на једно - предложени амандмани не отклањају утицај политике на рад судова и тужилаштва.

Реакција долази и из Фондације Центар за демократију и још 70 организација цивилног друштва у оквиру Националног конвента о ЕУ, који траже повлачење текста из јавне расправе.

"О оваквом тексту очекујем негативно мишљење Венецијанске комисије, с тим што је Министарство правде најавило његове измене. Можемо да очекујемо да ће бити неких измена, али с обзиром на атмосферу у којој се радио, где није било друге стране, мислим да ће то бити козметичке,а не супстанцијалне измене", изјавио Маринковић у Новом дану.

Додаје да је министарка правде недавно у једном интервјуу "допустила могућност да Венецијанска комисија пошаље негативно мишљење о изменема Устава"

"Мислим да, ако се полази од тога да се очекује негативно мишљење, онда је крајње упитно како се тај текст уопште састављао", рекао је Маринковић.

Професор Правног факултета каже и да правне државе нема без независног правосуђа, и да се она тиче свих, а да је овим амандманима угрожено управо то независно правосуђе.

"Поготово у овом контексу када је у питању промена Устава, важно је да указујемо на недостатке и на оно што се дешавало у овом процесу", рекао је.

Измене устава корак уназад

Софија Мандић, правница и истраживачица Центра за правосудна истраживања каже да је правничка струка уједињена у оцени да је текст измене устава лош.

Овим изменама иде се корак уназад, каже Мандић. Додаје да струка чини све што може како би се "ова ствар зауставила".

"Мислим да треба рећи једну важну ствар, а то је да Народна скупштина није донела одлуку о промену Устава двотрећинском већином гласова, што представља уставну процедуру за промену устава. И било ко ко је замислио да промени Устав без Народне скупштине, вероватно не би код господина Маринковића положио Уставно право. А ми имамо људе у Министарство правде који су замислили да је на тај начин могуће извршити промену највишег правног акта", оценила је Мандић.

Додаје да Венецијанска комисија чак и на том нивоу може да доведе у питање одлучивање о оваквом радном тексту.

"Други проблем је садржина текста. Осим спорног састава чланова Високог савета судства, још неколико ствари заправо чине целину неприхватљивости ових решења. То је могућност да министарка покреће дисциплинске поступке против судија и тужилаца, као и поступке разрешења. Такође се на врло широк начин дефинише могућност премештаја судија, и по вертикали, и по хоризонтали кроз судски систем, а и улазак у правосудни систем само кроз Правосудну академију је чиста дискриминација", рекла је Мандић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер