Хроника

Тамара Миленковић-Керковић: Обећања о повећању минималца и пензија су још једно опсенарство режима СНС којим припрема грађане на потпуну предају Косова и Метохије

Штампа
уторак, 15. септембар 2020.

Обећања и повећање минималне зараде припремају грађане на потпуну предају Косова и Метохије, изјавила је данас потпредседница покрета Двери, Тамара Миленковић-Керковић.

„Након „ниских страсти“ у Овалном кабинету и неовлашћеног потписа на нечему што се  назива Вашингтонским споразумом, а заправо представља  корак до предаје дела државне територије, уз прећутно признање статусног услова представнику окупиране српске територије, и уз помоћ да та територија буде и од Израела призната за државу, након предизборног поклона учињеном председнику Трампу, у виду кршења међународног права од стране Србије и окретања леђа кинеској „браћи“ , руским „пријатељима“ и читавом арапском свету,  након мучних сцена и јавне бламаже којој је грађане Србије, по ко зна који пут, изложио уз подршку непостојеће и неуке Владе, а прогласивши то још једном „великом победом“ своје велике памети, председник Србије је по повратку у домовину и најсиромашнијим грађанима Србије понудио обећање да ће у рецесију изазвану пандемијом КОВИД-19 ући са већим платама и пензијама“ – изјавила је Миленковић-Керковић.

Она је навела како су у истом дану двојица министара „непостојеће српске Владе“ саопштила две важне одлуке, које су чекале на повратак „победника“ из Вашингтона.

„Прва вест је да су мучни и дуги преговори чланица трипартитног Економско-социјалног савета завршени неуспехом. Репрезентативни синдикати нису успели да приволе Унију послодаваца да 350.000 радника у Србији који раде за минималну зараду оспособе  да за своју плату могу да  купе ни минималну потрошачку корпу чија је вредност у Србији 37.000 динара“ – рекла је Миленковић-Керковић.

Минимална зарада је, објаснила је Миленковић-Керковић, повећана за 2.156 динара, а радног сата за 10 центи и износи 183,9 динара (1,56 евра).

„Другу важну вест је истога дана саопштио бивши доктор наука и министар финансија у непостојећој Влади. Ова се вест односи на пензионере као други део српске најсиромашније популације. Као доказ да техничка Влада брине о својим најстаријим суграђанима, бивши др Синиша Мали саопштио је да ће се од наредне године и пензије увећати за готово 6%, па ће пензионери моћи да у економску кризу уђу са „швајцарским моделом“ пензије. Изрекао је и да ће онима који доживе 2025. годину просечна пензија бити 440 евра“ – изјавила је потпредседница Двери.

Она сматра да повећање минималне зараде и пензија представљају део „поствашингтонске“ стратегије за потписивање правно обавезујућег споразума уз амортизацију реакције грађана.

„Режим СНС-а је за осам година своје владавине јавни дуг државе удвостручио, и од 15,4 милијарди ЕВРА, колико је он износио 2012. године, довео до дуга од 31,3 милијарде ЕВРА или  52% бруто друштвеног производа. Проценат младих међу незапосленима је највећи у Европи и износи 25%. И цена рада у Србији је једна од најнижих у Европи. Радно законодавство је раднике свело на ниво сиромашних плаћених робова, а Србију и сам њен председник рекламира као земљу јефтине радне снаге. Порез на зараде као и доприноси које запослени и послодавци плаћају на бруто зараде износе 47,5% што значи да држава узима 63% нето плате сваког запосленог“ – навела је Миленковић-Керковић.

Према њеним речима, повећање минималне зараде неће побољшати положај сиромашних радника.

„Неадекватност и несеселективност мера за превазилажење економске кризе ће велики део послодаваца навести да отпуштају запослене, посебно у најугроженијим секторима услуга, саобраћаја, транспорта и туризма. И Међународни монетарни фонд предвиђа отпуштање више од стотину хиљада запослених у Србији.  Упоредо са повећањем минималне зараде на 32.156 дин (273 евра) предвиђено је и повећање неопорезивог дела зараде на 18.300 дин“ – рекла је Миленковић-Керковић.

Колико се због отказа смањи прилив пореза и доприноса на плате, објаснила је она, смањиће се део буџета за исплату пензија.

„Уместо манипулацијом подацима и приказивањем параметара привредног раста „највећег у Европи“ непостојећа Влада би требало да се позабави начинима за смањење стопа пореза и доприноса на зараде, али и увођењем прогресивног опорезивања. Само тако држава може да растерети послодавце и тиме спречи не само отпуштање запослених, већ и банкрот привредних субјеката у условима кризе изазване пандемијом.  Смањењем стопа пореза и доприноса кроз повећање неопорезивог цензуса, као и укидањем великог  броја парафискалних намета (којих је преко хиљаду) смањиће се расходи и омогућити опстанак и даље стицање конкурентске предности на тржишту“ – изјавила је Миленковић-Керковић.

Пре обећања „швајцарских пензија“, додаје, држава би морала да врати новац који је против Устава и закона одузела пензионерима.

„Очито је да ће и повећање износа минималне зараде у Србији , чији ће трошак сносити послодавци, и обећање о повећању пензија о коме ће последњу реч имати наредна неизвесна година, бити још једно опсенарство режима СНС који треба да за „ђинђуве и стаклене перле“ поклони део своје територије“ – поручила је Миленковић-Керковић.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]