петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тајмс: Бритиш петролеум на опасној граници
Хроника

Тајмс: Бритиш петролеум на опасној граници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. октобар 2010.

Последице еколошке катастрофе у Мексичком заливу довеле су у питање постојање једног од највећих светских нафтних гиганата - британске компаније Бритиш Петролеум. Плашећи се краха, влада Велике Британије разрађује план ванредних мера, све до национализације. У том контексту све упорније звуче прогнозе агенција да ће компанију могуће прогутати конкуренти.

Према саопштењу утицајног британског листа Тајмс, власти ове земље разматрају мере спасавања компаније не само у кабинету министара, већ намеравају да их укључе у дневни ред наредне посете премијера Дејвида Камерона Вашингтону. При чему забринутост Лондона није везана само за стање БП као великог пореског обвезника, који утиче на финансијско благостање милиона британских пензионера, већ и као компаније која брани глобалне економске интересе земље. У међувремену сам нафтни гигант активно тражи новац за компензацију губитака и како би избегао да га конкуренти прогутају.

На данашњи дан потрошено је преко три милијарде долара за санирање хаварије, а разливање нафте и даље траје. Као да се против БП уротила чак и природа: ураган Алекс, који се обрушио на Мексички залив, увећао је разливање нафте по обали. То је постало узрок увећања броја тужби против компаније од приватних лица и организација. На данашњи дан има их преко 74000. Познати амерички адвокат Кенет Феинберг убеђен је да у свету нема довољно новца да се плате све тужбе против БП. Зато је компанија приморана да ради бар на два фронта: да тражи новац за задовољење тужби и да улаже нова средства у смиривање нафтне стихије.

А у међувремену капитализација БП је стигла да изгуби око сто милијарди долара. Руководство нафтног гиганта приморано је да размишља о продаји својих налазишта у Колумбији, Венецуели и другим земљама, о прекиду делатности у Азербејџану, као и о отварању кредитних линија у великим банкама. Упоредо са тим, руководство БП преговара са инвеститорима из Кувајта, Катара и низа других земаља које производе нафту, трагајући за стратешким партнерима, покушавајући да их заинтересује ниском ценом акција. Између осталог, у том циљу директор Тони Хејворд је допутовао у Абу Даби. При томе, према понекад парадоксалним законима бизниса руководство БП у првом реду се плаши да ће компанију прогутати америчке и европске колеге - компаније Ројал Дач Шел, Тотал и Ексон Мобајл.

Узимајући у озбир да се на територији Русије налази четвртина читаве нафте коју експлоатише компанија, пре неколико дана Тони Хејворд је посетио Москву, где се састао са потпредседником владе Русије Игором Сечином. Ипак ова посета није пројаснила могућу продају актива БП руским компанијама.

Структура акционара компаније због њеног положаја може битно да се промени, рекао је за Глас Русије генерални директор Фонда за националну стратешку безбедност Константин Симонов.

То схвата и менаџмент БП, који активно ради на привлачењу страних инвеститора. При томе они покушавају да учине све како не би допустили да компанију откупи менаџмент конкурентских структура, другим речима, да преживе и остану на садашњој позицији. Јер стапање би значило отпуштање читавог руководства БП. При томе купити компанију, чак узимајући у озбир да је њена цена преполовљена, није једноставан задатак. Али таква шанса се врло ретко појављује, и њу ће неко искористити. Јер, без обзира на озбиљност хаварије, реална вредност актива компаније није се смањила на пола: никуда нису нестале платформе, резерве сировина, капацитети за прераду нафте. Овде постоји простор за игру: власништво БП на територији ЗНД прилично је занимљиво. И руске компаније су спремне да га купе, тим пре што је БП потребан новац, што значи може да се купује по повољним ценама.

Ситуацију насталу у БП подгрева низ скандала. Тако, недавно се појавила информација да је дозволу за рад у Мексичком заливу нафтни гигант добио заобилазећи усаглашавање са низом федералних ресора САД. А неколико дана после хаварије, по информацијама британског листа Дејли Мејл, један од руководилаца БП је кренуо сопственом јахтом на романтично путовање са љубавницом. Јасно да су многи данас заинтересовани не само за финансијске тужбе, већ и за напад на имиџ компанија. И на који начин БП треба да куса чорбу која је закувана, вероватно ће саопштити кабинет британског премијера. Али ни он није свемогућ.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер