субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић оптужио "Ало" да шири антиевропски дух у Србији
Хроника

Тадић оптужио "Ало" да шири антиевропски дух у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2011.

Бруталним нападом на „Ало!“ у немачком дневном листу „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, председник Србије Борис Тадић показао је да не га занимају стране инвестиције и бољитак грађана, осим оних инвеститора који су спремни да се ставе у службу његовог опстанка на власти, слажу се наши саговорници из новинарских удружења, невладиног сектора и опозиције.

Своју амбицију да буде главни и одговорни уредник свих медија у земљи који ће писати по његовом диктату и диктату његовог кабинета, Тадић је отворено показао у интервјуу за немачке новине, у којем је „Ало!“ оптужио да шири антиевропски дух у земљи, а његове власнике из Немачке и Швајцарске да их интересује профит, а не „европеизација Србије“ и „политичке и социјалне последице њихових активности“.

Тим поводом, Владимир Радомировић уредник антикорупцијског портала „pištaljka.rs“, који је последњих месеци осветлио неколико великих афера у власти, каже за наш лист:

- Људи су заборавили Тадићеву изјаву после победе на председничким изборима 2008. да ће уследити реформисање медија. До сада је власт успела да реформише „Курир“, „Политику“ и многе друге, а сада показује да се неће зауставити док сви медији не буду под њиховом апсолутном контролом - каже Радомировић и наглашава да је такав однос према медијима катастрофалан за Србију јер је од суштинске важности да имамо медије који су слободни и независни од политике и крупног капитала.

- За сада, уз ретке изузетке, не можемо рећи да у Србији постоји слобода медија - истиче Радомировић.

Да власт покушава да угуши све медије у земљи који имају критичког духа слаже се и Александар Вучић, заменик председника СНС.

- Проглашавањем „Ало!“ за носиоца антиевропског духа у Србији Тадић најдиректније одбија стране инвестиције у Србији и поручује инвеститорима да немају шта да траже у Србији уколико безрезервно не подржавају његову власт - сматра Вучић. Према његовом мишљењу, Тадићева изјава је неодговорна према држави коју води, према њеној будућности и грађанима који очекују да им страни инвеститори донесу нова радна места.

- Према његовом мишљењу, инвеститори су добродошли само ако се директно ставе у функцију њега и његовог кабинета, који владају гестаповским методима. Њима нису важне ни стране инвестиције ни радна места, већ само њихова власт. Тадић после ове изјаве не може више да се крије иза шефице свог кабинета, пошто се сада јасно види да је лично креатор уређивачке политике у српским медијима. „Ало!“ је један од два-три медија у Србији који сме да објави нешто што није на линији њихове политике и због тога је председник сугерисао да вам треба запушити уста, што је скандалозно и нечувено - закључује Вучић.

Да председник преко нашег листа прети свим потенцијалним страним инвеститорима сматра и потпредседник СРС-а Драган Тодоровић.

- Ова Тадићева изјава показује да је не само незналица, већ да наноси директну штету држави Србији обрушавајући се на „Ало!“, који је приватни медиј у страном власништву, само због тога што се неко усуђује да мисли другачије од њега. Суштински, он никада и није био демократа и испод њега вире шињел и Стаљинови бркови. Ова изјава значи да нам се спрема диктатура само да би они остали на власти. За њих су и Милошевић и сви претходни режими који су сматрани недемократским постали пример демократије - каже он.

Портпарол ДСС-а Петар Петковић сматра да „чињеница да се власт на тако непримерен начин бави медијима најбоље говори да покушава да преузме читав медијски простор како би прикрила катастрофалне учинке своје политике“.

- Очигледно, за власт су добри само они медији који не говоре о томе како власт већ успоставља добросуседске односе са Косовом, да је у Србији преко милион незапослених, који не говоре о њиховој реформи правосуђа, који не виде да је под катанцем 70.000 фирми и да намеравају да Србију уведу у НАТО. Оно мало медија који се усуде да се баве својим послом и износе пуну истину о стању у земљи покушавају да ућуткају и маргинализују, баш као и део опозиције која говори о катастрофалној економској ситуацији у земљи - наглашава Петковић.

Нико из водећих владајућих партија јуче и поред више позива није желео да коментарише напад председника Србије на наш лист.

Шта је Борис рекао „Цајтунгу“

Ево шта је „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ питао Тадића и шта је он одговорио.

- Ваше ангажовање за сарадњу Србије са Хагом је у земљи критиковано од стране неких националистичких медија, пре свега од стране таблоида „Ало!“, који заступа екстремистичке позиције. Те новине се налазе у власништву „Ringiera“ i „Axel Springera“. Не смета ли инвеститорима политичка клима у земљи?

- Нажалост, неки инвеститори који инвестирају у српске медије не воде превише рачуна о политичким и социјалним последицама својих активности. Али, профит их интересује. Мене то веома брине. Током деведесетих година, када смо се борили против Милошевићевог режима и били изложени многобројним претњама тадашњих властодржаца, гајио сам илузију да це се у Србији изградити проевропско размишљање чим буде дошло до демократизације медија и чим стигне страни капитал. Данас смо суочени са апсурдном ситуацијом да медији који се налазе у власништву инвеститора из ЕУ и партнерских земаља, у овом случају из Немачке и Швајцарске, спадају у носиоце антиевропског духа у Србији. То је потпуно парадоксално – одговорио је Тадић. Јуче нисмо успели да проверимо на основу чега је новинар „Цајтунга“ Михаел Мартинс извео закључак да је „Ало!“ „екстремистички лист“?

УНС: Српски новинари су застрашени и понижени!

Председницу Удружења новинара Србије(УНС) Љиљану Смаиловић је изненадило то што је Тадић одлучио да српске медије критикује у немачкој пре него у српској јавности.

- Не могу да се сложим са његовом оценом да је лист „Ало!“ „носилац антиевропског духа“ у Србији. Не сме се свако другачије мишљење, свака критика, проглашавати антиевропском. Поготово то не би смео да чини председник, који је пре две године потписао изразито антиевропски закон о медијима. Аутоцензура у српским медијима још траје, иако је Уставни суд лане оборио тај драконски акт - наглашава председница УНС-а. Она истиче да задатак штампе није да пропагира званичну политику, па макар та политика била по вољи Европске уније.

- УНС већ дуже време упозорава да су српски новинари застрашени и понижени, а медији сувише једнолични и политички строго контролисани. Судећи према цитираној изјави председника Тадића, међутим, њему медији као да још нису довољно унисони. У Србији је премало, а не превише плурализма у медијима. Различитост мишљења се не сме сузбијати, нити се сме тражити да све новине гаје један те исти, тобоже европски дух. Мислити европски је мислити другачије, мислити изван цензуре. Пре свега је важно да се прво јавно изнесу и саслушају сва различита мишљења - наглашава председница УНС-а.

Свечано обећање Борису Тадићу!

Редакција листа „Ало!“ жели да обавести српску јавност да је изложена притиску од стране председника Бориса Тадића и његовог кабинета.

У немогућности да контролише уређивачку политику наших новина, Борис Тадић је одлучио да покуша да ућутка један од ретких преосталих медија који није под директном контролом ДС и њега лично. У ту сврху, председник Србије је у интервјуу датом немачком листу „Франфуртер алгемајне цајтунг“ оптужио наш менаџмент и редакцију да смо „носиоци антиевропског духа у Србији“, успут тобож забринуто констатујући да се такав један лист налази у власништву компанија из земаља ЕУ и партнерских земаља, Немачке и Швајцарске.
На тенденциозно и у најмању руку сумњиво питање у којем немачки новинар констатује да је његово (Тадићево) ангажовање у вези са сарадњом са Хагом у земљи критиковано од стране „националистичких и екстремистичких медија, пре свега таблоида ‚Ало!‘“, Тадић у подужем одговору, између осталог, каже:

„Данас смо суочени са апсурдном ситуацијом да медији који се налазе у власништву инвеститора из ЕУ и партнерских земаља, у овом случају Немачке и Швајцарске, спадају у носиоце антиевропског духа у Србији.“

Овај очигледан покушај застрашивања усмерен је у највећој мери ка страним власницима нашег листа (компанија „Ringier Axel Springer“), због чега је и пласиран у Немачкој, са јасном поруком да је свако писање које није по вољи господину Тадићу у овој држави – НЕПОЖЕЉНО!

Редакција „Ало!“ с гнушањем одбацује оптужбе и квалификације из интервјуа председника Тадића. Ако се, дапаче, „екстремизмом“ и „антиевропејством“ може назвати савесна критика власти и указивање на лаж, криминал, корупцију, тајкунизацију, сиромаштво, глад и неиспуњена обећања, онда ће ове новине остати „екстремистичке“. Свечано обећавамо!

Апелујемо на српске медије да објаве ово саопштење јер је у интересу свих грађана, а поготово медија, њихових слобода и права на објективно и непристрасно информисање и остваривање основних цивилизацијских тековина демократског друштва.

Кабинет: Питали га, он им каз‘о!

На наше питање због чега је председник морао да тражи немачке новине да би рекао да му „Ало!“ није по вољи, када смо му много пута нудили интервју у којем нам је то могао рећи у очи, из Тадићевог кабинета добили смо кратак одговор:

- Немачки новинари питали, председник одговорио.

Аутор Василије Паповић/Уредништво

(Alo.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер