субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић и Ромпеј: Хапшење Младића је прекретница и велики искорак за Србију
Хроника

Тадић и Ромпеј: Хапшење Младића је прекретница и велики искорак за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јун 2011.

БРИСЕЛ - Председник Србије Борис Тадић разговарао је јуче у Бриселу са председником Европског савета Херманом ван Ромпејом о европској перспективи Србије, посебно у светлу чињенице да је наша земља изручењем Ратка Младића испунила једну од кључних обавеза према Хашком суду.

Ван Ромпеј је оценио да је хапшење и изручење Младића "храбар, веома важан" потез Србије, значајан за помирење у региону.

"Сарадња и помирење у региону иду руку под руку са европским интеграцијама. Хватањем и изручењем Ратка Младића Србија је направила значајан искорак у правцу заузимању свог места у данашњој Европи и ка остварењу своје европске перспективе", казао је Ромпеј и још једном изразио пуну подршку "Тадићевој европској визији и решености".

"Кључно је сада да се на том путу оствари што већи напредак. Охрабрујем председника Тадића да интензивира рад на тој агенди, а јачање националних демократских институција и јачање владавине закона, промовисање реформи правосудног система су основни елементи. Србија ће имати нашу пуну подршку и помоћ у остваривању тих циљева", казао је Ромпеј.

Он је истакао да се нада да ће хапшење Младића довести регион корак ближе ка помирењу, стабилности и трајном миру.

"Регионална сарадња и помирење заједно са напретком у европским интеграцијама и гаранције су да се прошлост неће поновити", казао је Ромпеј.

Он је рекао да Србија има прилику да унапреди своју конструктивну и незаобилазну улогу у региону са храброшћу, визијом и одлучношћу да се избори са бројним изазовима.

Ван Ромпеј се осврнуо и на дијалог између Београда и Приштине наводећи да два тима интензивно раде уз помоћ ЕУ на многим питањима, као и да се решавају свакодневни проблеми становништва и налазе прагматична решења за сарадњу која је основа у процесу европских интеграција.

Председник Србије је изјавио да ће се Србија сада оријентисати на процес реформи и завршетак сарадње с Хашким трибуналом.

Тадић је такође истакао значај хапшења Ратка Младића и рекао да је то важно за затварање поглавља у нашој историји.

"За Србију је важно да испуни све своје обавезе", казао је председник Тадић и навео да ће Србија ухапсити и јединог преосталог хашког бегунца Горана Хаџића.

Тадић је у предстојеће задатке државе на путу ка ЕУ убројао борбу против корупције, организованог криминала, реформу правосуђа и истакао да је "то добар начин да се доведу нове инвестиције у земљу и важно за напредак земље и народа".

Председник Србије истакао је да је то веома важно за Србију, јер пружа веће могућности обичним људима.

"То је добар начин да доведемо нове инвестиције у нашу земљу, што је важно за напредак Србије и српског народа", додао је Тадић.

Тадић: Србија неће прећи своје црвене линије да би ушла у ЕУ

Борис Тадић је изјавио данас да се може очекивати да неке земље изврше притисак на Србију да призна једнострано проглашену независност Косова да би могла да уђе у Европску унију и поручио да власти у Београду на то неће пристати.

"Наравно да ће након довршетка сарадње с Хашким трибуналом, постојати неке земље или неке администрације које ће желети да изврше притисак на Србију у вези с Косовом и Метохијом и ја то, наравно, нећу да кријем", рекао је Тадић у Бриселу.

Тадић је додао да је Србија "апсолутно спремна и привржена" да решава "животне проблеме који тиште људе на Косову".

"Наравно да ће постојати земље које ће покушати да искористе ову ситацију и да покушају Србију да ставе у немогућу ситуацију да бисмо добили статус кандидата и датум за преговоре да учинимо и корак више. Ми то нећемо урадити и ми смо на путу да испунимо онај део услова који смо прокламовали као могућ и да не пређемо црвене линије које смо врло строго дефинисали од почетка овог процеса", рекао је он.

Тадић је навео да у том контексту види оптужбе да је Србија знала где се крије Младић али да је чекала повољан тренутак за хапшење.

То "нема никаве везе са стварношћу", рекао је председник Србије. Он је рекао актуелна влада Србије и он као председник неће "признати ни имплицитно ни експлицитно косовску независност".

"Ја хоћу да Србија буде предвидив партнер, када каже да ће нешто учинити, да то и учини. Када каже да је нешто црвена линија, да постоји та црвена линија. Ја сам и господину ван Ромпеју и (високој представници ЕУ) Кетрин Ештон рекао да је црвена линија имплицитно или експлицитно признање косовске независности", рекао је он.

Председник ЕУ истакао је да је пут ка Европској унији и даље тежак, али да је Србија отклонила "велику препреку и сада има нову шансу".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер