Početna strana > Hronika > "Tablet": Hrvatska bezočno pokušava da iz istorije izbaci svoje zločine u Holokaustu
Hronika

"Tablet": Hrvatska bezočno pokušava da iz istorije izbaci svoje zločine u Holokaustu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. oktobar 2017.

Jevrejski medij iz SAD ”Tablet” objavio je tekst pod naslovom "Hrvatska bezočno pokušava da iz istorije izbaci svoje zločine u Holokaustu".

Na početku teksta Menahema Rozensafta podseća se da su lideri jevrejske zajednice i srpske manjine u Hrvatskoj bojkotovali protekle dve godine državne komemoracije u Jasenovcu, pokazujući impresivnu moralnu hrabrost i integritet svojim odbijanjem da odobre istorijski revizionizam s odjekom poricanja Holokausta, čiji je cilj rehabilitovati ustaše.

Američki online časopis Tablet, pokrenut 2009. godine, jedan je od najuticajnijih jevrejskih medija na svetu koji citiraju svi, od Njujork tajmsa do Asošijeted Presa.

"Tablet" podseća da su ustaše ubile stotine hiljada Srba i desetine hiljada Jevreja tokom Drugog svetskog rata.

Ta uzdržanost u odnosima jevrejske zajednice i hrvatskih vlasti izbila je u prvi plan posle fudbalske utakmica između reprezentacija Hrvatske i Izraela 2016. godine.

"Hrvatski navijači su skandirali zloglasni ustaški pozdrav 'za dom spremni', a hrvatski premijer sedeo je na tribinama i nije reagovao", navodi se na sajtu "Tableta" i dodaje da je tadašnji premijer Hrvatske Tihomir Orešković ipak izdao saopštenje u kome tvrdi da on i hrvatska vlada osuđuju ustaše.

Izvinjenje je uputila i sadašnja predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović prilikom posete Izraelu 2015. godine, međutim, ona se kasnije u Kanadi fotografisala sa emigrantima koji su držali "zastavu sa ustaškim simbolima".

"Tablet" navodi i da se Grabar Kitarovićeva pohvalila da voli da sluša Marka Perkovića, poznatijeg kao Tompson - hrvatskog pevača koji veliča ustaše, prenosi hrvatski "Indeks".

Ekstremni nacionalist Zlatko Hasanbegović

Pomenut je i bivši ministar kulture Hrvatske, Zlatko Hasanbegović, koga "Tablet" opisuje kao "ekstremnog nacionalistu", i njegov dolazak na premijeru filma Jakova Sedlara pod imenom "Jasenovac - istina" u kome se Jasenovac ne opisuje kao logor smrti u kojem su ustaše počinile teške zločine, već kao dobroćudni radni logor.

Hasanbegović je tom prilikom pohvalio film, dok je drugačije viđenje imala ambasadorka Izraela u Zagrebu, koja je nakon prikazivanja filma putem otvorenog pisma poručila da Sedlarov film "selektivno prikazuje istoriju" i da "pokušava da umanji razmere strašnih zločina koji su počinjeni".

"Tablet" kritikuje i sadašnjeg premijera Hrvatske Andreja Plenkovića zato što mu je trebalo deset meseci da ukloni spomen-ploču poginulim hosovcima na kojoj se nalazio i ustaški pozdrav.

Navodi se da genocid nad Jevrejima, Srbima i drugima u NDH nisu počinili Nemci, već domaće snage "bez učešća Š-a (Šucštafel) i nemačkih snaga".

Tablet podseća da su ustaše osnovale nekoliko logora, od kojih je najstrašniji bio Jasenovac - u tekstu opisan kao Aušvic Balkana.

Kritikuje se i sadašnji stav muzeja u Jasenovcu, koji je "više predstavljen kao sabirni i radni logor", nego kao logor smrti.

Tuđman je započeo proces pretvaranja ustaša u hrvatske patriote

Veliki deo teksta "Tablet" je posvetio antisemitskim ispadima Franje Tuđmana, pa se spominje i njegova poznata izjava da je srećan što mu supruga nije ni Srpkinja ni Jevrejka, kao i da je namerno umanjivao broj ubijenih Jevreja u NDH - zbog čega se dva puta izvinjavao Svetskom jevrejskom kongresu.

"Tuđman je efektivno započeo proces pretvaranja ustaša u hrvatske patriote, tvrdeći da Hrvati fašisti i Hrvati antifašisti zaslužuju jednako priznanje za svoju službu domovini", piše "Tablet", citirajući "Njujork tajms" iz 1997. godine gde se navodi da je jasno da "Hrvatska nije uspela da se suoči sa svojim fašističkim nasleđem", pa su "Hrvati rehabilitovali hrvatske kolaboracioniste ustaše". Dodaje se da je ustašku valutu kunu Tuđman proglasio važećom valutom savremene Hrvatske.

Posleratna odmazda Titovih partizana ne može se uporediti i izjednačiti sa ustaškim zločinima, navodi "Tablet".

Tablet takođe piše da se posleratna odmazda Titovih partizana ne može uspoređivati i izjednačavati s ustaškim zločinima, te da se i u Srbiji rehabilituuju nacistički kolaboracionisti.

"Prerušavanje ustaša u nacionalne heroje i uzore ima zabrinjavajuće konotacije u zemlji i regionu, gde su etnička mržnja i sukobi imali katastrofalne posledice, ne samo tokom Drugog svetskog rata, nego tokom balkanskih ratova devedesetih godina", piše sajt.

Inače, autor teksta za „Tablet“, Menahem Rozensaft, pravni je savetnik Svetskog jevrejskog kongresa, kao i predavač prava na poznatim američkim Univerzitetima Kornel i Kolumbija.

(Tanjug, Indeks.hr)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner