уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светска здравствена организација: Почело прво испитивање вакцине против коронавируса
Хроника

Светска здравствена организација: Почело прво испитивање вакцине против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. март 2020.

Почело је прво испитивање вакцине против коронавируса, саопштио је генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Аданом Гебрејесус, преноси Анадолија.

Он је истакао да је испитивање почело "само 60 дана након што је Кина поделила генетску секвенцу вируса", али није прецизирао где се испитивање спроводи.

Иако је испитивање прекретница у борби против ширења болести КОВИД-19, здравствени званичници кажу да треба најмање 12 до 18 месеци да вакцина буде доступна за употребу.

На конференцији за медије у седишту СЗО у Женеви речено је да је широм света потврђено више од 200.000 случајева коронавируса и више од 8.000 смртних случајева.

Гебрејесус је похвалио научнике широм света, за које каже да заједно делују како би систематски оценили експерименталне терапије.

"Вишеструка мала испитивања са различитим методологијама можда нам ипак не дају јасне, снажне доказе о томе који третмани помажу да спасимо животе", прецизирао је он.

Међу земљама које су потврдиле да ће се придружити "солидарном испитивању" су Аргентина, Бахреин, Канада, Француска, Иран, Норвешка, Јужна Африка, Шпанија, Швајцарска и Тајланд.

"Африка треба да се пробуди"

Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Адхан Гебрејесус изјавио је да би Африка требало да се пробуди, након се број заражених коронавирусом у Јужној Африци скоро удвостручио на 116 од пре два дана.

"Мој континент би требало да се пробуди", рекао је шеф СЗО, пореклом Етиопљанин.

Здравствени стручњаци кажу да пренатрпаност у сиромашним подручјима може да доведе до бржег ширења вируса.

Велики број Јужноафриканаца и даље се вози редовним возовима и минибусевима, али годишње ходочашће хришћанске цркве које сваке године привуче око три милиона људи, је отказано.

"Имамо раднике са малим примањима који не могу себи да приуште да иду у самоизолацију и одсуствују са посла", рекла је стручњакиња за јавно здравство др Атија Мосам, која се такодје старала о великом броју становника који немају пијаћу воду или су заражени ХИВ-ом или туберкулозом.

Данас је у Буркини Фасо забележен други смртни слуучај од ЦОВИД-19, али нису уведени затварање граница или забрана верских скупова.

Судан је раније пријавио један смртни случај, а у Кенији је човек који је био означен као оболео од коронавируса претучен на улици на смрт.

Америчка амбасада у Етиопији је приметила да је порастао осећај нетрпељивости према странцима пошто су се тамо појавили случајеви.

"Извештаји показују да су странци гађани камењем, ускраћиван им је превоз, пљували су их и оптуживали да су заражени КОВИД-19", наводи се у безбедносном упозорењу.

Афричка најмногољуднија земља, Нигерија, најавила је ограничења уласка путника из земаља са више од 1.000 случајева коронавируса, укључујући Кину и САД, и суспендовала визе за њихове држављане.

У Нигерији је регистровано осам случајева вируса и то код људи који су недавно стигли из иностранства - један од најновијих је беба стара само шест недеља.

Три друге афричке државе пријавиле су своје прве случајеве вируса: Гамбија, Замбија и Џибути.

У 33 од 54 афричке земље регистровано је обољевање, а укупно је данас било 529 таквих случајева.

Сомалија која је ове недеље пријавила свој први случај, затворила је школе и универзитете на две недеље и отказала јавне скупове, покушавајући тако да спречи ширење вируса. То је земља са једним од најслабијих здравствених система у Африци.

Уганда, у којој није регистрован ниједан случај, забранила је путовање у најтеже погођене земље, верске скупове и ограничила број људи на венчањима на 10.

Здравствени стручњаци из двадесетак афричких држава учествовали су на видео-конференцији са лекарима из Кине о томе како да сузбију вирус.

(Анадолија, Бета, АП, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер