уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светска банка: Банкрот БиХ до краја године
Хроника

Светска банка: Банкрот БиХ до краја године

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. јун 2009.

Директорка Светске банке за југоисточну Европу Џејн Армитаж оценила је да се БиХ суочава се с финансијским колапсом и да ће Федерација БиХ банкротирати до краја године. „Не можете себи приуштити овакав систем. Политичари и јавност морају схватити реалност да немате новца да плаћате рачуне. Међународни монетарни фонд (ММФ) нуди доста јефтиног новца који вам треба. Не да покрије сав мањак него да га умањи”, изјавила је Армитаж за сарајевски „Дневни аваз”, преноси агенција Бета.

Према њеним речима, стендбај аранжман ММФ-а уз значајну финансијску подршку других међународних институција, укључујући Светску банку, могао би покрити дефицит у који је БиХ запала и тако спречити економски колапс. „Сада је тај мањак у БиХ осам одсто, ММФ тражи да се он сведе на пет одсто кресањем потрошње и повећањем прихода. Остатак би био покривен од помоћи међународне заједнице. Али, ни та помоћ није заувек, БиХ мора што пре да постане самоодржива. Од велике је важности за будућност БиХ да се власти врате договору са ММФ-ом”, казала је Армитажова.

Она је истакла да БиХ мора проћи наредних неколико година кроз многе тешке реформе. „БиХ дуже време има проблеме, али их је криза погоршала и продубила. ФБиХ је већ неко време на путу фискалне неодрживости, трошкови за социјалне категорије су много већи него у региону. Осим тога, имамо шаблон јавне потрошње која не погодује економском расту и запошљавању”, наводи Армитажова.

Говорећи о великим давањима из буџета борачким и социјалним категоријама у ФБиХ, Армитажова истиче да анализе Светске банке показују да она нису усмерена ка сиромашнима. Директорка Светске банке за регион истиче да мора постојати заједничко разумевање проблема, не само од стране политичара, министара, банака већ и од стране грађана и јавности. „ММФ је јасно рекао, ’извините, ви сте пре неколико дана написали писмо о намерама у којем сте се обавезали на неке ствари’. Не може се телефоном мењати договор, а верујем да би одлагање аранжмана са ММФ-ом од неколико месеци скупо коштало БиХ”, упозорила је директорка Светске банке у разговору за „Аваз”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер