четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светозар Чиплић: Бошњаци иду поново на изборе 17. априла
Хроника

Светозар Чиплић: Бошњаци иду поново на изборе 17. априла

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. јануар 2011.

Могуће је да ће се на новим изборима за Национални савет Бошњака појавити и четири бошњачке листе, а питање је да ли ће постојеће изаћи под истим именом

Министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић расписао је нове изборе за национални савет Бошњака за недељу, 17. априла. Рокови за вршење изборних радњи почињу да теку од дана објављивања у „Службеном гласнику”, а за спровођење избора задужена је Централна изборна комисија док ће Министарство, у правном смислу, бити у другом плану.Данас ће бити формиран и привремени орган (од представника изборних листа које су учествовале на претходним изборима, а које то желе) који врши техничке радње у име и за рачун националног савета и тај орган ће функционисати до завршетка самих избора, објашњава министар Чиплић у разговору за „Политику”.

Да ли сте се о новом датуму консултовали са представницима три бошњачке листе?

Извршио сам консултације и само од Бошњачке културне заједнице нисам добио никакав одговор. Мислио сам да би било добро, пре свега због временских услова, да искористимо максималан број дана који закон даје, односно 90 дана од дана расписивања избора, јер Рашка област је позната, а поготово Пештерска висораван, као подручје где зима дуго траје. Зато смо се и трудили да законске границе максимално искористимо, како тренутак избора не би пао у време када је људима тешко да на изборе изађу. Такође, треба имати у виду да су људи вероватно разочарани свим овим што се дешавало око конституисања националног савета (нарочито су вероватно разочарани гласачи БКЗ понашањем представника ове листе) и питање је да ли ће желети да изађу на изборе. Ја верујем да ће желети, али морамо рачунати и на то да изборе треба сместити у време када ће људи имати што мање препрека, па и временских.

Значи, Бошњачкој листи и Бошњачком препороду одговара овај термин?

Мислим да одговара свима. Али немојте изгубити из вида да је могуће да се сада појаве, рецимо, четири листе. Питање је и да ли ће ове листе које су учествовале на претходним изборима сада изаћи под истим именом. Тако да су ово потпуно нови избори. Дубоко верујем да ће и БКЗ, која је све време била против поновљених избора, изаћи на изборе. Осим ако се не боје – и мислим да би то био једини разлог да на изборе не изађу – да ће на овим изборима имати далеко мањи број гласова него на претходним.

На основу чега вам се чини да ће изаћи, будући да су они више пута рекли да су избори, што се њих тиче, завршени?

Није битно то што се њих тиче, битно је што се тиче државе – избори нису завршени. Ја сам пре свега оптимиста. У крајњој линији, без обзира како су се до сада понашали, чини ми се да ће ипак показати минимум одговорности, пре свега за припаднике своје националне мањине, и да ће изаћи на изборе. Ако се не појаве, онда ће они заправо направити једну поделу међу бошњачким гласачима, међу бошњачком националном заједницом. Верујем да до тога ипак неће доћи јер тај њихов покушај формирања паралелних институција није заживео.

Шта ако ипак не изађу и, пошто су, како кажу, завршили конституисање Бошњачког националног већа, наставе да се понашају као до сада? Онда ће после следећих избора фигурирати два БНВ-а.

Може фигурирати и сто удружења под истим или сличним именом, која ће покушати да копирају функционисање једне институције која је у закону нормирана. Дакле, постоји само један национални савет Бошњака који није конституисан и због кога идемо на изборе. Они могу да се „играју” политике и да се играју националног представљања, али пред државом, као и пред самим Бошњацима, не могу бити национални савет.

А ако покушају пред међународном заједницом да то буду? Зукорлић је већ покушавао да интернационализује то питање.

Све време говорим следећу ствар – Зукорлић се често понаша тако да куца на отворена врата а онда кад види и схвати да су отворена, не жели на њих да уђе. Међународна заједница у лику и ОЕБС-а и ЕУ је од самог почетка била, не само за Бошњаке, него за све националне савете, укључена – од писања закона, преко спровођења уписа у посебне бирачке спискове, до избора. Значи, звати међународну заједницу која је све време била ту, бесмислено је. То подразумева или да неко није обавештен о томе како су се избори спроводили или је злонамеран. У крајњој линији, та опција да се заинтересују и стране амбасаде и међународне организације са седиштем у Србији, што се тиче Зукорлића, била је потпуно неуспешна.

Знате, сви заборављају да Бошњаци имају своје легитимне политичке представнике, изабране на локалним и парламентарним изборима. Избори за националне савете не одређују политичке представнике ниједне националне заједнице, па ни Бошњака. Ту је кључна превара коју је БКЗ хтела да уради. Нека изволи да се појави на локалним и парламентарним изборима са својом политичком странком или листом, па нека онда у тој политичкој утакмици добије поверење Бошњака.

Шта ако овог пута на изборе изађе мањи број Бошњака него 6. јуна прошле године, да ли постоји опасност да Зукорлић то схвати као своју победу и потврду легитимитета свог БНВ-а?

Уопште нема расправе око тога да ли та НВО или удружење може да добије некакву легитимацију националног савета. То није национални савет. Можемо да говоримо о некој врсти политичког оцењивања – шта ако изађе мањи или већи број Бошњака. На нама је да изађе што већи број Бошњака, јер они морају да добију национални савет у складу са законом, без обзира на подметања, на ометања, без обзира што ће вероватно постојати одређена групација која ће хтети управо да спречи излазак што већег броја Бошњака.

Је ли неко из Вишег тужилаштва у Београду контактирао са Вама поводом кривичне пријаве коју су против вас поднели из Зукорлићевог БНВ-а?

Не, нико.

Како ћете да реагујете ако до тога дође?

Реаговаћу онако како ми налаже закон. Ако вас тужилаштво контактира поводом неке пријаве, ви наравно морате да одговорите.

Зукорлић (БКЗ): Бојкотоваћемо нове изборе

Носилац листе Бошњачке културне заједнице муфтија Муамер Зукорлић категоричан је да нови избори за Национални савет Бошњака представљају „даљу опструкцију изборне воље Бошњака” и да ће БКЗ у складу са тим дефинисати своје наредне потезе.

– Свакако да ми на тим изборима нећемо учествовати, а кроз активан бојкот ћемо народу указивати шта ти избори у ствари значе, а они представљају даље кршење наше изборне воље и наших права – казао је Зукорлић за „Политику”.

На јунским изборима Зукорлићев БКЗ је освојио 17 мандата, па је са два кандидата са листе Бошњачки препород формирао Бошњачко национално веће, које држава није признала. За председника тог већа изабран је професор др Мевлуд Дудић.

– Ево, ја се у својству председника БНВ налазим на једном симпозијуму у Катару, где излажем тему „Балкан између прошлости и садашњости”. Дакле, за нас Бошњачко национално веће постоји, оно ради на многим пољима и нас не интересују никакви нови избори – казао је јуче Дудић.

Џуџевић (БЛ): Добро је што муфтија неће учествовати на новим изборима

Носилац Бошњачке листе Есад Џуџевић и даље сматра да је било боље да су се све три листе договориле на основу резултата јунских избора, о формирању БНВ, али пошто до тога није дошло, нови избори су једини правни излаз из ситуације која доводи до стагнације у остваривању многих националних права Бошњака. Џуџевић сматра да је важно да се до датума одржавања нових избора ажурирају бирачки спискови и да се отклоне неправилности због којих, како каже, седам-осам хиљада Бошњака није могло да гласа.

Џуџевић сматра да је „јако добро што муфтија Зукорлић и Исламска заједница неће учествовати на овим изборима”.

– То даје простора да учесници на овим изборима посвете пажњу питањима којима национални савети по закону и треба да се баве – казао је он. На питање да ли то води у паралелизам, у постојање два већа, Џуџевић каже да се „расписујући нове изборе држава јасно одредила према Зукорлићевом већу” .

Мујезиновић (БП): Залажемо се за бошњачко јединство

Координатор Бошњачког препорода Сеадетин Мујезиновић је и током претходне кампање и у време безуспешних покушаја да се разговара о формирању БНВ-а истицао да се залаже за бошњачко јединство и дијалог.

– Без тога не може. И после нових избора, какви год да буду резултати, мораће да се разговара, како би се изабрало Бошњачко веће које у потпуности одражава вољу бирача и највише може да допринесе афирмацији бошњачких културних и осталих вредности.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер