петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светлана Тихановска: Морам да признам, изгубили смо улице, немамо начина да се боримо против насиља режима над демонстрантима - они имају оружје
Хроника

Светлана Тихановска: Морам да признам, изгубили смо улице, немамо начина да се боримо против насиља режима над демонстрантима - они имају оружје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. фебруар 2021.

Долазак Белорусије до демократије трајаће дуже, а засад изгледа да је опозиција изгубила, признала је лидерка белоруске опозиције Светлана Тихановска за швајцарски лист "Л Тон" (Темпс). У интервјуу објављеном данас, она је рекла да жели да дође у Швајцарску у марту да би затражила од власти истрагу "скривене имовине и корупцију" Александра Лукашенка, белоруског председника.

“Морам да признам, изгубили смо улице, немамо начина да се боримо против насиља режима над демонстрантима они имају оружје, имају снагу, па да, сада изгледа да смо изгубили”, рекла је Тихановска чији је супруг затворен у Белорусији прошле године после покушаја да се кандидује за председника.

По њеним речима, “повратак демократији трајаће дуже него што се очекивало”.

Та опозионарка, 38-годишња мајка двоје деце, позвала је Белорусе да граде структуре “за сутрашње борбе”, упркос умору и страху.

Рекла је да је стратегија опозиције да се боље организује, да врши стални притисак на режим, “све до тренутка када ће људи поново бити спремни да изађу на улице, можда на пролеће”.

Међутим, она је рекла да “не може да захтева од Белоруса да се доведу у опасност” и у интервјуу је бранила “принцип мирне револуције”.

Када у марту дође у Швајцарску, Тихановска би желела да се састане и с високом комесарком УН за људска права Мишел Башеле да би разговарала о “инструментима који би омогућили обнављање правде” у њеној земљи.

Башеле је 4. децембра прошле године пред Саветом УН за људска права (ХРЦ) изразила жаљење што се ситуација у Белорусији “и даље погоршава” од септембра, када је то тело УН имало хитну седницу о стању у тој земљи. ЦДХ ће следећег четвртка поново размотрити стање у Белорусији.

Власт председника Александра Лукашенка који је на челу државе још од 1994. године, силом сузбија од прошле године протестни покрет настао због његовог спорног реизбора у августу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер