Хроника

Шверц наркотика под покровитељством НАТО

Штампа
четвртак, 16. септембар 2010.

У Великој Британији разбуктава се скандал око могућег учешћа локалних војника у шверцу наркотика из Авганистана. У истрагу је већ укључена Краљевска војна полиција, која је обећала да ће казнити кривце, ако се информације које су се појавиле у британским медијима потврде. Ипак актуелни скандал излази далеко ван оквира британских проблема и наводи да се на нов начин погледа на глобалну политику читаве Северноатлантске алијансе - сматра наш аналитичар Петар Искендеров.

Није тајна да руководство НАТО-а поклања актуелној операцији у Авганистану приоритетно место у својој спољнополитичкој стратегији. У нацрту нове Стратешке концепције Алијансе који се активно разматра тренутно у Бриселу, подвлачи се да је Мисија НАТО-а у Авганистану највећа мисија које се икада латила Северноатлантска алијанса. Северноатлантска алијанса је привржена задатку стварања стабилног Авганистана, који неће бити платформа за међународну терористичку делатност - такав је основни смисао будућег програмског документа, срачунатог у крајњој линији до 2020. године.

Ако је веровати изјавама НАТО лидера, решавање горе поменутог задатка они не замишљају без учешћа Русије. Генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмусен још приликом ступања на дужност у августу 2009. године изразио је заинтересованост за успостављање истинског партнерства са Москвом и посебно је истакао у вези са тим помоћ Русије у Авганистану.

У то да је бриселским стратезима потребна руска помоћ, између осталог у погледу пружања транспортних коридора за снабдевање снага Алијансе, нико не сумња. Ипак том приликом Брисел учтиво, али неодступно гуши руске иницијативе за заједничко решавање данас најболнијег проблема за Авганистан и Европу - растућег шверца наркотика из те земље. Седиште НАТО-а чак оправдава нагли пораст промета наркотика из Авганистана политичким разлозима - истакао је у разговору за Глас Русије директор руског Института за политичка истраживања Сергеј Марков:

„НАТО се не бори против промета наркотика зато што се плаши... Ради се о томе да је производња наркотика најважнија и врло повољна грана пољопривреде Авганистана. Ако се униште усеви опојног мака, милиони Авганистанаца ће више мрзети НАТО, Британце, Американце и ратоваће против њих. Зато Американци не уништавају усеве, већ само размишљају како да производњу наркотика замене неком другом. Али то не успева, зашто што је наркобизнис врло повољан. Осим тога, наркобарони су герилски командири, а НАТО жели да се договори са њима и са вођама племена, да их не нападају. Овим вођама племена они дозвољавају да се баве производњом наркотика и њиховим транспортом, опет како они не би наређивали својим борцима да нападају НАТО. Такав је то компромис.“

Ипак такав компромис заједно са све већим бројем саопштења о директном учешћу западних миротвораца у шверцу наркотика, па још уз коришћење војне авијације НАТО-а, дају основу не само за политичке, већ и финансијске претпоставке. И одмах се појављује питање - о каквој сарадњи са Русијом о Авганистану тада говори Алијанса? Уз то НАТО и даље разматра своју операцију у Авганистану у ширем геополитичком контексту, подсетио је за Глас Русије одговорни уредник Независног војног прегледа Виктор Литовкин:

„Нажалост, НАТО не жели да сарађује са Организацијом договора о колективној безбедности, једноставно не признаје је као организацију која би могла да помогне у борби против нарко опасности, и опште међународног тероризма у Авганистану. Међутим, све државе које се граниче са Авганистаном са северне стране улазе у састав ОДКБ и такав заједнички рад би могао да помогне ефикаснијој борби против наркоопасности и међународног тероризма. Али у НАТО-у из неког разлога сматрају да су они једини и непоновљиви, и да им нису потребни никакви помоћници и савезници.“

Може се претпоставити зашто НАТО не жели да сарађује са Русијом и ОДКБ у борби против наркобизниса у Авганистану. Осим нежеље да се пусти још неко у сферу својих геополитичких интереса, они се једноставно плаше сувишних очију и по себе опасне контроле.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]