четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Свемирски програм САД посрће
Хроника

Свемирски програм САД посрће

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Пола века након што је Рус Јуриј Гагарин постао први човек који је отишао у свемир, амерички спејс шатл програм се гаси остављајући Русију као једину земљу која може да пошаље астронауте у орбиту. По завршетку последњег шатл лета крајем јуна, НАСА ће користити руске Сојуз капсуле да би послала своје астронауте на Интернационалну свемирску станицу, све док се нови шатл не припреми.

Спејс шатл Ендевор ће завршити последњу мисију крајем априла, а Атлантис у јуну.

Дискавери је своје последње путовање обавио у марту и сада ће бити смештен у музеј, јавља Франс прес.

Наставак 30-годишњег шатл програма не очекује се званично пре 2015. године, али стручњаци НАСА признају да би могло да прође и 10 година док нека америчка свемирска капсула не понесе поново астронауте. Следећу генерацију америчких свемирских летова предводиће комерцијални сектор који је подржавала америчка влада како би, захваљујући фондовима приватних компанија, могла да направи нову свемирску летелицу и ракете.

Осим новог шатла, САД сада разматрају и будућност човековог истраживања свемира.

Неки лобирају да се Американци - који су први ходали по Месецу 1969. године - поново врате тамо, док други форсирају истраживање Марса или астероида.

„Будућност слања Американаца у свемир је несигурна данас као што је била и 1961. године”, рекао је аналитичар Џон Логсдон, бивши директор Института за свемирску политику на Универзитету Џорџ Вашингтон. Конгрес је тада ограничио средства НАСА на пројекат Меркур - први програм слања људи у свемир - а председник Џон Ф. Кенеди још није био објавио своју одлуку да освоји Месец програмом Аполо.

„Управо је Гагаринов лет био стимулус за Аполо и све што је уследило. Сада, 50 година касније, будућност је неизвесна. Не можемо поново да рачунамо на једног Гагарина да појасни ствари и да схватимо шта су интереси ове земље”, рекао је Логсдон.

Стивен Гарбер, историчар НАСА-е слаже се са Логсдоном и сматра да је америчка свемирска стратегија за сада „веома несигурна”. Амерички свемирски програм мора да догови визију за будућност, рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер