петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Швајцарски медији: Земље Западног Балкана још дуго ван ЕУ?
Хроника

Швајцарски медији: Земље Западног Балкана још дуго ван ЕУ?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јул 2014.

После пријема Хрватске у ЕУ, остале земље Западног Балкана мораће да се стрпе, што би могло да успори њихову трансформацију пре него што је ваљано и почела, оцењује данас швајцарски дневник "Ноје цирихер цајтунг".

"Србија, као највећа национална економија у региону, још муку мучи са бруто националним производом, који је нижи него пре распада Југославије", подсећа лист.

Европска банка за обнову и развој недавно је прогнозирала да ће у наредних 20 година, уколико се околности не промене, од бивших европских комунистичких земаља једино средњеевропске и балтичке државе достићи 60 одсто просечног прихода по глави становника који је ЕУ имала 2004. године, пре ширења на исток.

За земље Западног Балкана тај циљ ће - осим ако се не деси чудо - остати недостижан још неодређено дуго, оцењује "Ноје цирихер цајтунг".

Лист описује Западни Балкан као регион који карактеришу непрестани немири и чије се становништво нада да ће у окриљу ЕУ наћи стабилност и благостање. Међутим, та перспектива је, како пише циришки лист, веома неизвесна.

Дневник подсећа да је земљама Западног Балкана на самиту ЕУ у Солуну 2003. обећана европска перспектива, али то обећање данас личи на празне приче.

Сваки европски политичар осећа се обавезним да понови ту реченицу током посете западном Балкану, али вера у искреност таквих изјава полако се губи, наводи "Ноје цирихер цајтунг".

Лист пише и да је Хрватска у јулу прошле године с више незадовољства него одушевљења примљена у ЕУ, у којој је још тад превладавала прећутна сагласност да неко време треба паузирати с проширењем.

Тај став, према наводима дневника, неће много променити ни почетак преговора о чланству са Србијом.

"Такво ускраћивање љубави на Балкану не пролази незапажено", пише лист и додаје да је утицај ЕУ у региону и даље веома велики, а да је прикључивање Унији један од ретких циљева око кога су сложне скоро све политичке снаге.

Истина је, међутим, да су за осиромашени Балкан постављени много строжији критеријуми него што су били 2004. године за земље источне и средње Европе, напомиње циришки дневник.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер