среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Швајцарска се на референдуму изјаснила за забрану изградње нових минарета
Хроника

Швајцарска се на референдуму изјаснила за забрану изградње нових минарета

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2009.

Швајцарци се на референдуму изјаснили за забрану изградње нових минарета у тој земљи. У Швајцарској живи око 400.000 муслимана, а у земљи постоје четири минарета.

Швајцарци су се путем референдума изјаснили за забрану изградње нових минарета, показују резултати истраживања обављених на гласачким местима.

Швајцарска телевизија саопштила је сат после гласања, које је завршено у подне, да прве процене показују да се за забрану изјаснило 59 одсто гласача.

Ову "грађанску иницијативу" покренула је популистичка партија екстремне деснице Демократска унија центра (УДЦ), у име "заустављања исламизације" Швајцарске и одбране њеног хришћанског идентитета.

У Швајцарској живи 350.000-400.000 муслимана који чине око пет одсто укупног броја од 7,5 милиона становника.

У земљи има 200 исламских храмова и само четири минарета, од којих ниједан не штрчи међу осталим зградама, нити служи за позив мујезина на молитву.

Члан парламента и кључни човек у борби против изградње џамије Урлих Шлуер навео је да су за њега "минарети симбол шеријатског закона".

"Минарет није верски симбол, то је политички став. То је покушај да се шеријатски закон изједначи са швајцарским законом, а они су у потпуној контрадикцији", рекао је Шлуер.

Швајцарску исламску заједницу чине људи који су дошли са Балкана или из Турске.

Председник Циришке исламске асоцијације Танер Хатипоглу сматра да се оно што је почело као дебата о верској слободи, користи да би се изразиле предрасуде према Исламској заједници.

"Ова кампања је кампања против ислама и против муслимана. Исламска заједница овде је маргинализована и верујем да је то веома опасно", сматра Хатипоглу.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер