субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Швајцарска радио-телевизија: И Вучићу и Ђукановићу заправо добро дође црквена свађа, и један и други посежу за услугама истог спин-доктора - Владимира Бебе Поповића
Хроника

Швајцарска радио-телевизија: И Вучићу и Ђукановићу заправо добро дође црквена свађа, и један и други посежу за услугама истог спин-доктора - Владимира Бебе Поповића

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јануар 2020.

Сукоб око црногорског закона о религији оставља утисак да су председници Србије и Црне Горе Александар Вучић и Мило Ђукановић у озбиљном конфликту али обојици, суоченим протестима против своје ауторитарне владавине заправо добро додје црквена свађа, каже се у извештају Швајцарске радио-телевизије (СРФ) у коме је и указано да и Вучић и Ђукановић "посежу за услугама истог спин-доктора: Владимира Бебе Поповића".

"Заправо су и Александар Вучић и Мило Ђукановић последњих година суочени са протестима против своје ауторитарне владавине. Људи траже њихове оставке, слободне изборе, фер правосуђе и окончање корупције. Црквена свађа, дакле, обојици властодржаца добро дође", закључује се у извештају који преноси данас Дојче.

Репортер Швајцарске радио-телевизије (СРФ) извештавајући о тензијама у Црној Гори и Србији наводи да је почело законом о религији који је донео парламент Црне Горе према коме цркве морају да докажу да су законски дошле до својих храмова, манастира и имања, иначе та имовина пада у руке државе.

Додаје се да председник Мило Ђукановић "свесно распирује" страх међу верницима и свештенством Српске православне цркве, говорећи да се закона плаше само они који незаконито располажу имовином те објашњавајући то догађајима од пре једног века.

Сукоби око питања власништва над црквеном имовином у Црној Гори показују дубоку подељеност друштва. Добре аргументе имају и једни и други. Решење је у дијалогу, сматра немачки политиколог Лазарос Милиопулос, преноси Дојче веле.

Додаје да се протести одржавају широм Црне Горе и Србије.

У београдским таблоидним медијима "буди се утисак да се подјармљује око тридесет одсто грађана Црне Горе који себе сматрају Србима и да се напада српска нација у целости", наводи се у извештају.

Наводе се речи председника Александра Вучића који је рекао да је угрожен опстанак српског народа у Црној Гори, али да је важно реаговати одговорно.

"Типично је за Вучића", додаје се у извештају, "да шири страх драстичним речима како би онда ступио на сцену у улози разумног државника који жели да очува мир".

"Све то изгледа као да су председници Србије и Црне Горе у озбиљном конфликту.Ту се указује да обојица шефова државе користе услуге истог шаптача Владимира Бебе Поповића. Он је опран свим водама и познат по рафинираним манипулацијама јавним мњењем,"наводи се у извештају.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер