Хроника

Сузана Пауновић: Породична проблематика Синише Малог и Марије Мали се преноси на политички терен - и други су губили децу па се нису обраћали јавности

Штампа
петак, 17. фебруар 2017.

 Породични конфликти зању да буду злоупотребљени у друге сврхе, а у случају Синише Малог и Марије Мали унутрашња породична проблематика преноси се на политички терен, рекла је директорка Канцеларије за људска и мањинска права, Сузана Пауновић у Новом дану. Додала је да су и други губили старатељство, али се нису обраћали јавности.

Марија Мали је у интервјуу за КРИК испричала да је изгубила старатељство над децом, а да јој је бивши супруг поручио "судија је моја". Она каже да се поводом насиља у породици и старатељства над децом обраћала и Центру за социјални рад и премијеру Србије, а на крају је одлучила и јавности.

Директорка Канцеларије за људска и мањинска права каже да наводи Марије Мали треба да се испитају и да ресорно министарство врши надзор над Центрима за социјални рад, али је и упитала "колико је функционалан родитељ који у овој мери своју децу експонира јавности".

На констатацију да је можда толико очајна и да сматра да је то једини начин да би заштитила своја права.

"Не верујем да је толико очајна. Из изјава које даје видим да се више се ставља један политички контекст контекст, него интерес деце. И други родитељи су остали без старатељства над децом, али се нису обраћали на овакав начин и тражили заштиту јавности", рекла је Пауновић.

Додаје да родитељи не би требало своју децу да излажу додатној стигматизацији поред оне коју сам развод са собом носи.

Сузана Пауновић је одбацила наводе градоначелникове бивше супруге да Центар за социјални рад није хтео да је саслуша.

"Мислим да не постоји грађанин који се обратио Центру за социјални рад, а који није саслушан, посебно када је у питању насиље у породици. Суд даје одлуку о старатељству над децом на основу мишљења Центра за социјални рад. А Центар то не ради а да не види родитеље и не разговара са њима", објаснила је гошћа Новог дана.

Када су у питању права детета, Србија би, према најави Пауновић, у другој половини године требало да добије дечјег омбудсмана.

"Дечји омбудсман је важан јер ће се додатно бавити контролом заштите дечјих права, бавиће се промоцијом тих права више и активније, а мора бити и доступан деци. То мора бити протстор у који деца могу да дођу и траже заштиту својих права", објашњава Пауновић и додаје да су финансијски трошкови дечјег омудсмана мали у односу на оно што треба да буду резултати.

Објашњава да су дечја права најугроженија када су у питању породично и вршњачко насиље. Истиче да се појавила и нова форма - дигитално.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]