субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сума Чакрабарти: По енергичности у спровођењу реформи Србија је пример за регион
Хроника

Сума Чакрабарти: По енергичности у спровођењу реформи Србија је пример за регион

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2015.

 БЕОГРАД – Србија је у последње време, посматрајући регион, виђена као земља која другима може, по енергичности у спровођењу реформи, да послужи као модел, изјавио је председник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Сума Чакрабарти.

„Много година долазим у Србију, али у последње три године сваки пут кад дођем видим напредак. Велике реформе су предузете посебно у последњих 12 месеци, а приметна је и посвећеност приватизацији, како би приватни сектор, а не држава, био мотор економије” рекао је Чакрабарти у изјави Танјугу.

Чакрабарти се осврнуо и на Меморандум о сарадњи који је приликом недавне посете потписао са премијером Александром Вучићем, и навео да ће тај споразум помоћи да се створе прави услови за будуће инвестиције у Србији.

„А мала и средња предузећа су важан фактор у свакој економији, па тако ни Србија није другачија”, рекао је он.

Чакрабарти истиче да је малим и средњим предузећима посебно потребна добра пословна клима, која привлачи инвеститоре.

„Кад пословна клима шаље добру поруку, тада инвеститор жели да уложи новац у мали и средњи бизнис. За то су потребне и добре институције, правни систем, ефикасне јавне набавке, они добијају из свега тога”, рекао је први човек ЕБРД-а.

Ових дана је, подсећа он, ЕБРД потписала два уговора са Уникредит банком вредна 40 милиона евра. Од тога је 20 милиона евра намењено за стамбене кредите, а других 20 милиона за мала и средња предузећа.

„Ове кредитне линије су јако важне”, истиче он.

Према његовим речима, ЕБРД има важну улогу у Србији, како када је реч о инвестицијама, тако и по питању пружања техничке помоћи.

„Техничка помоћ би могла да послужи влади како би променила прописе на такав начин да инвеститорима буде лакше да дођу у Србију. Примера ради, ако је реч о јавним набавкама, помажемо да усвоје најбоље међународне стандарде и да имају транспарентне услове и конкуренцију у свим јавним уговорима”, објаснио је Чакрабарти.

(Танјуг(

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер