петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сума Чакрабарти: ЕБРД жели да помогне Комерцијалној банци у процесу приватизације
Хроника

Сума Чакрабарти: ЕБРД жели да помогне Комерцијалној банци у процесу приватизације

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. април 2019.

 БЕОГРАД - Председник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), Сума Чакрабарти, очекује да ће инвестиције те финансијске институције у Србији ове године премашити пола милијарде евра, што је рекордан износ од када та банка послује у Србији, а намера им је, како најављују, да тај износ достигне милијарду евра.

У интервјуу за Танјуг Чакрабати истиче да ће тај износ инвестиција вероватно погурати Србију за 5 или 6 места на листи од 40 земаља у којима ЕБРД послује.

"То је фантастично за Србију и за Западни Балкан јер је Србија највећа економија региона. За мене и за наше деоничаре, Западни Балкан је један од приоритетних региона", каже председник ЕБРД-а.

Реч је о инвестицијама у различите области широм Србије, као што је, на пример, за санацију депоније смећа у Винчи у Београду.

Иначе, намера ЕБРД је да свој портфолио у Србији подигне на милијарду евра.

Већина инвестиција које ова банка улаже у Србију, око 70 процената, одлази у приватни сектор, наводи Чакрабарти.

"То је веома добро, то значи да заиста покушавамо да постигнемо да приватни сектор постане мотор српске економије".

ЕБРД је основана 1991. године са седиштем у Лондону, а један од основних циљева те банке је да помогне државама да пређу на тржишну привреду па се значајан износ зајмова које дају односи се на приватизацију државних предузећа.

Иначе, ова банка је један од акционара у Комерцијалној банци са 24,43 одсто акција.

На питање Танјуга шта је план те банке по питању њеног удела у Комерцијалној банци и како види будућност те банке, председник ЕБРД-а каже да не може да износи конкретне детаље јер су у току преговори са Владом Србије и другим међународним инвеститорима који су укључени у цео процес приватизације.

"Али, очекујем да ће у наредне три недеље бити много јаснији начин на који ћемо ми помоћи, јер заиста желимо да помогнемо Комерцијалној банци у процесу приватизације", наводи Чакрабарти.

То може значити да ће, каже, ЕБРД остати барем до краја године укључен у процес приватизације.

"Јер би то инвеститорима пружило јасан сигнал поверења, будући да је ЕБРД звучно име, а то смо радили и у другим земљама како би се банке припремиле за приватизацију".

У последњих годину и по дана корпоративно управљање, пословање и перформансе Комерцијалне банке су унапређене и остварен је напредак, па су све то добре вести за будућност ове банке, оцењује Чакрабарти.

Хвали економски раст Србије наводећи да је прошле године наша земља имала добру годину, раст од 4,3 одсто имајући, каже, у виду да је Србија у прошлости имала стопу раста од 1,5 процената што је било прениско обзиром на могућности економије и жеље наше земље да се приближи нивоу прихода какав постоји у ЕУ.

Очекује да ће привредни раст у Србији ове године бити 3,5 процената, а у мају месецу ове године имаће нову прогнозу раста српске економије.

"Важна ствар сада је да се спроведу структурне реформе које ће учинити пословну климу бољом" те да се на тај начин привуче још више инвестиција.

Али, не мисли Чакрабарти само на стране инвестиције, јер по том питању, наводи, Србија стоји добро и остварила је, каже, прилично добре резултате у последње три, четири године.

"Већ мислим на домаће инвестиције. Потребно је привући више српских инвеститора и такође, пословна клима мора да буде боља", каже председник ЕБРД-а.

Упитан да појасни на какве инвестиције тачно мисли и у ком сектору, каже да би, на пример, оне могле да буду у сектору државних предузећа.

"Мислим да је много важно да у њима имате бољу корпоративну владавину, потребно је и више приватизација, више приватно-јавних партнерстава, што би заинтересовало инвеститоре да дођу", рекао је Чакрабарти.

Раније данас, председник ЕБРД-а, у склопу посете региону, састао се са председником Србије Александром Вучићем, а имао је састанак и у Влади Србије са премијерком Аном Брнабић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер